Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept la locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept la locuinta

buna ziua , am o curiozitate ... daca eu astazi inchei un contract de vazare-cumparare , in actul respectiv este scris DOAR numele meu si peste 1-2...5 luni ma casatoresc ( fara nici o completare in actul respectiv ) ...persoana cu care ma casatoresc are automat drepturi la acel imobil ?

va multumesc
Nu. Bunul respectiv este al dumneavoastra si nu va intra la partaj in caz de divort. Orice bun achizitionat inainte de casatorie este bun propriu. La fel si mostenirile.
Nu,nu va avea nici un drept asupra bunului,deoarece este un bun dobandit inainte de incheierea casatoriei,deci este propriu.In eventualitatea unui divort,acest imobil nu va intra in masa partajabila.
va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra