Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme de drept civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme de drept civil

Buna ziua. Am depus o cerere pentru desfacerea CI de munca cu termenul de24 ore,cu acordul partilor,care a fost aprobata de conducerea societatii.Dupa aproape doua luni am fost anuntat sa-mi ridic cartea de munca de la societatea unde am fost angajat. Spre surprinderea mea,am fost informat ca CI de munca a fost desfacuta cu art.61.lit a.,fara sa-mi dea o cauza in scris(decizie). Va rog sa-mi spuneti daca am sanse in instanta. Va multumesc anticipat.
daca ai dovada cererii depuse(o copie cu nr.de inregistrare) , atunci ai sanse!
da. ai sanse. mai ales ca aveau obligatia legala sa-ti comunica decizia in 5 zile. Termenul contestare a deciziei de concediere este 30 de zile de la comunicare.
dar trebuie sa faci dovada celor spuse...

Cererea poate fi formulata în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care a fost comunicată decizia unilaterală a angajatorului referitoare la încheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau încetarea contractului individual de muncă;
Va multumesc pentru sfaturi.