Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurarea nu-mi plateste reparatiile masinii
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurarea nu-mi plateste reparatiile masinii

am avut un accident de circulatie soldat cu avarii iar soferul vinovat avea asigurare la bcr asigurari.aceasta firma refuza dupa ce a dechis dosar de dauna si a aprobat toate reparatiile sa dea acord de plata pentru reparatiile efectuate.
Despagubirile decurgand din asigurari se pot achita fie pe cale amiabila, cand se realizeaza intelegerea intre partile implicate ( in cazul RCA acceptul celor trei parti: asigurat, asigurator si pagubit), fie pe cale judecatoreasca ( atunci cand nu se realizeaza acest acord).
In cazul in care nu veti rezolva pe cale amiabila si veti primi refuzul asiguratorului in scris, il veti invita la conciliere si ulterior, veti promova o actiune in instanta, unde aveti toate sansele sa obtineti despagubirea, in baza unei:) hotarari judecatoresti, + penalizarile + cheltuielile aferente solutionarii cauzei dvs.
constatarea s-a facut pe 3 februarie si refuzul de plata a venit prin posta pe 22 martie.suplimentarea s-a cerut la data de 10 februarie
Din pacate singura solutie este cea judecatoreasca, cu incercarea prealabila a rezolvarii litigiului prin conciliere directa.