Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Somatie de plata din partea unei societati de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Somatie de plata din partea unei societati de recuperari

Problema mea este urmatoarea : acum aprox 15 luni am anulat contractul cu o firma de internet datorita unor probleme dintre administrator si acestia . Acum ... dupa tot acest timp in care nu am primit absolut de la ei, primesc o somatie de plata de la o firma de recuperari , angajata de NOUA conducere a fostului meu furnizor de servicii. Acestia sustin ca am 2 luni restante din aceea perioada solicitandu mi suma de 130 Ron. Acum intrebarile mele sunt : de unde stiu daca aceasta restanta este reala ( nu mi amintesc sa nu fi platit facturile) respectiv , daca aceasta restanta este reala nu ar fi trebuit sa fiu instiintat periodic?
In mare parte am inteles ce am de facut ... o ultima intrebare ar fi : contractul meu cu firma operatoare ar trebui sa existe in baza acestora de date? doresc sa il revizualizez. Si daca spun ca nu il mai au? asta nu inseamna ca practic nu au ce sa ma mai preseze?
Referitor la restanta in discutie ,in conditiile implicarii recuperatorului,nu se justifica contactare operator
Din momentul comunicarii somatiei de catre recuperator ,incepe sa curga nou termen de prescriptie de 5 ani,in care puteti fi executat silit