Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cind ies la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cind ies la pensie?

sint nascuta in martie 1958,cu o vechime de 32 de ani ,dupa noua lege a pensiilor cind voi putea iesi la pensie de virsta?multumesc.
1. Conform actualei legi a pensiilor (L19/2000) puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu martie 2018, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu martie 2013, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
2. Noua lege a pensiilor va fi publicata in M.O. in a doua jumatate a anului si se pare ca se va aplica de la 01.01.2011.
3. Se pare ca noua lege va mari varsta standard de iesire a femeilor la pensie. Dar sa asteptam sa apara intai si apoi sa vedem ce va spune ea.