avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cind ies la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cind ies la pensie?

sint nascuta in martie 1958,cu o vechime de 32 de ani ,dupa noua lege a pensiilor cind voi putea iesi la pensie de virsta?multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:12, 25 Martie 2010
1. Conform actualei legi a pensiilor (L19/2000) puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu martie 2018, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu martie 2013, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
2. Noua lege a pensiilor va fi publicata in M.O. in a doua jumatate a anului si se pare ca se va aplica de la 01.01.2011.
3. Se pare ca noua lege va mari varsta standard de iesire a femeilor la pensie. Dar sa asteptam sa apara intai si apoi sa vedem ce va spune ea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot beneficia de pensie? luminita popa luminita popa am 54 de ani si 2 luni am lucrat 16 ani si 10 luni in gr ll si 16 ani si o luna in sistemul privat. La ce virsta ma pot pensiona chiar si anticipat? ... (vezi toată discuția)
Indeplinesc conditiile pentru a iesi la pensie? giusca valentina giusca valentina Data nasterii: 10 mai 1956 Vechime in munca 34 ani Grupa a II-a de munca : 17 ani si 4 luni Ce sanse am ca la anul ( 2011) cind voi implini 55 ani sa pot ... (vezi toată discuția)
Reducerea varstei de pensionare pentru activitatea lucrata in grupa a 2-a de munca nelu chidinciuc nelu chidinciuc Sotia mea are virsta de 51 de ani ,are o vechime in munca de 37 de ani ,din care 18 ani si 6 luni la grupa a2-a de munca.A nascut si crescut 3 copii, ... (vezi toată discuția)