Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... vamuire autoturism
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

vamuire autoturism

In 2006 am cumparat un autoturism Renault Laguna din Germania.Nu am platit taxele vamale pentru ca am lucrat la ambasada romana din Tunisia.Am inmatriculat masina in Romania si dupa 7 luni de zile am primit somatie sa platesc taxele vamale + penalizari.
Intrebarea mea este cum ati inmatriculat masina daca nu ati platit vama?
Studiati declaratia vamala cu care ati introdus auto in tara.
Daca TVA-ul este zero, este OK. Daca nueste "zero" sau nu scrie "scutit de TVA", era necesar sa faceti dovada ca ati lucrat in cadrul ambasadei pentru a beneficia de facilitatea fiscala. Daca mai aveti declaratia vamala, mergeti cu ea la organul care v-a facut somatia.