Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cine poate intocmi o factura fiscala?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cine poate intocmi o factura fiscala?

Buna ziua! Am niste nelamuriri : cine poate intocmi o factura fiscala? neaaparat un angajat al firmei emitente? pentru ce este nevoie de cnp in completarea unei facturi, daca toate datele firmei sunt deja scrise? ce i se poate intampla unei persoane neangajate care intocmeste facturi?
Multumesc anticipat!
kalikali, utilizator
Factura fiscala pot intocmi numai angajatii societatii in numele careia se emite factura , administratorul acelei societati sau/si , dupa caz , persoanele desemnate de acesta!
Ce se intampla daca o persoana neangajata intocmeste facturi? Depinde de urmarile juridice ale emiterii acestor facturi , fiindca ele gtrebuie semnate si stampilate de catre un reprezentant al societatii! Altfel , acele facturi nu produc efecte !
1. In primul rand persoana respectiva trebuie sa fie abilitata de firma respectiva pentru a emite facturi in numele ei, altfel avem de aface cu fals in acte;

2. Daca factura este intocmita de o persoana abilitata (daca nu, vezi #1), atunci persoana respectiva trebuie sa-si asuma raspunderea pentru continutul facturii -- din aceasta cauza exista o rubrica pentru CNP-ul persoanei, care completeaza factura;

3. CNP-ul este, dupa pararea mea, o masura de siguranta pentru firma, in numele caruia s-a intocmit factura, pentru a putea, eventual, sa traga la raspundere persoana, care a intocmit-o.

In concluzie: Dupa pararea mea persoana, care intocmeste facturile, trebuie sa fie abilitata in acest sens, dar nu neaparat angajata la firma respectiva, iar CNP-ul persoanei este necesara pentru a trage persoana respectiva la raspundere in cazul in care asta a cauzat o paguba prin intocmirea gresita a facturii.