Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Crtificat de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Crtificat de mostenitor

Buna ziua
As avea si eu o intrebare legata de legea 10/2001
In anul cursul anului 2005, o persoana inainte sa decedeze ii lasa prin testament unei alte persoane drepturile de a solicita in continuare casele care le avea ca " persoana indreptatita"
Tot in cursul aceluiasi an acea persoana intenteaza procesul de restituire a proprietatilor.
In recurs , instanta i-a cerut acestei persoane sa probeze dovada calitatii de mostenitor al persoanei care i-a lasat testamentul - i s-a cerut sa prezeinte dovada calitatii de mostenitor dupa vechiul proprietar tabular al imobilului ( certificat de mostenitor)
Mai poate cere ( mostenitorul testamentar al defunctei ) de la notariat eliberarea certificatului de mostenitor?
Nu trebuia prezentat acesta cand cel care i-a lasat testamentul a depus notificarea? Pentru ca acolo era un termen limita de depunere a actelor.
E normal ca sa se dea 3 termene in recurs pentru prezentarea certificatului de mostenitor?
Nu, nu e normalX-(
Depunerea testamentului e suficienta pentru a face dovada ca cel in cauza e mostenitorul celui decedat.
Poate nu s-a inteles ceea ce am intrebat:
1. prima persoana a solicitat restituirea in natura a unui imobil, fara a avea un certificat de mostenitor dupa ultimele propr. ale casei ( decedate de 50 ani);
2. in 2003 aceasta persoana a decedat dar a lasat un testament altei persoane( mostenitor testamentar)prin care acest mostenitor ne-a actionat in judecata;
3. instanta solicita most. test. dovada dreptului de propr. asupra imobilului al primei pers. decedate ( certif. de mostenitor);
4. se mai poate obtine de mostenitorul testamentar un asemenea certificat prin care pers. decedata sa fie numita mostenitor?
5. se mai poate depune in instanta aceasta proba ( in recurs) cand termenul de depunere al actelor doveditoare a trecut?
6. instanta de recurs a dat 3 termene pentru ca reclamantul sa depuna aceasta proba: e normal sa o lungesti atat? ori are actul, ori nu....

Poate nu s-a inteles ceea ce am intrebat:
1. prima persoana a solicitat restituirea in natura a unui imobil, fara a avea un certificat de mostenitor dupa ultimele propr. ale casei ( decedate de 50 ani);
2. in 2003 aceasta persoana a decedat dar a lasat un testament altei persoane( mostenitor testamentar)prin care acest mostenitor ne-a actionat in judecata;
3. instanta solicita most. test. dovada dreptului de propr. asupra imobilului al primei pers. decedate ( certif. de mostenitor);
4. se mai poate obtine de mostenitorul testamentar un asemenea certificat prin care pers. decedata sa fie numita mostenitor?
5. se mai poate depune in instanta aceasta proba ( in recurs) cand termenul de depunere al actelor doveditoare a trecut?
6. instanta de recurs a dat 3 termene pentru ca reclamantul sa depuna aceasta proba: e normal sa o lungesti atat? ori are actul, ori nu....

E nevoie de o lamurire: certificatul de mostenitor nu e titlu de proprietate! El atesta calitatea de mostenitor, continutul masei succesorale si cotele de drept ale mostenitorului/mostenitorilor.
Nu, nu e normal ca instnta de recurs sa dea atatea termene, insa depinde de circumstantele cazului.
Nu exista un termen pentru obtinerea certificatului de mostenitor. In princpiu, acest lucru il poti solicita oricand.
Ma indoiesc ca vreun notar ii va elibera acest certificat mostenitorului testamentar; certificatul "opereaza", ca sa spun asa, in cazul mostenirii legale, nu testamentare, iar daca testatorul - cel care a dat - nu a obtinut acest certificat in timpul vietii lui, mostenitorul testamentar nu il va putea obtine, daca nu fusese deja eliberat.
multumesc de raspuns
referitor la termenele de recurs: in noiembrie 2006 instanta cere most. testamentar (reclamantului) sa faca dovada ca cel de la care a primit avea certificat de mostenitor dupa ultimii propr. ai casei; in decembrie i s-a mai dat un termen pentru a depune acelasi act pentru ca a prezentat doar acte de stare civila; in ianuarie, in urma cu cateva zile reclamantul nu depune nimic in dosar dar cere amanare ptr. ca se opereaza de amigdalite; instanta acorda termen ptr. februarie si cere recla. sa faca dova da ca a fost internat si sa aduca certificatul cerut; nu inteleg de ce atatea termene?
La proces nu a spus ca nu are acest act doar a iesit furios din sala...
Se poate prin diferite mijloace....sa obtina de la un notar acest act? nu putem astepta pentru ca incearca prin multe mijloace sa obtina averi. I-am inaintat si o plangere penala pentru fals in inscrisuri
Stiu ca te va supara,:( dar...
Inteleg de ce a iesit furios din sala. Si eu as fi procedat la fel. Actele de stare civila, dovada ca imobilul s-a aflat in proprietatea celor pe care i-a mostenit, sunt suficiente pentru a dovedi ca esti mostenitor - cam asta cuprinde si certificatul de mostenitor.

Nu stiu daca vreun notar se va incumeta sa-i elibereze acum un astfel de certificat; daca apare, luati-l la puricat.:P

Iar cu privire la termenele date .... "par" procdurale, insa nu te ajuta cu nimic daca afli ca sunt sau nu conforme cu legea.