Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna ziua: am o intrebare daca am un angajat cu doua specializari, diferite, il pot angaja , la aceeasi societate, cu contract de 8ore, respectiv 2 ore(sunt specializari de care societatea are nevoie)pe perioada nedetrminata????
ex. 8 ore- sef statie betoane
2 ore- sef parc auto
Nu, pentru ca ati depasi timpul legal de lucru. Va sfatuiesc sa incheiati un CIM partial de 7 ore si un altul de 1 ora. Ca urmare a modificarii Codului Muncii prin OUG 55/2006, CIM se poate incheia pentru orice fractiune de norma, chiar inferioara limitei de 2 ore pe zi.
ContSters36411, utilizator
Va multumesc frumos pentru raspuns,o zi buna!