Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce sa fac daca fostul sot n-a mai platit pensia de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce sa fac daca fostul sot n-a mai platit pensia de intretinere?

anul trecut mi-am dat sotul in judecata pentru pensie alimentara. intretimp am bagat si divortul si am obtinut custodia totala a copilului, plus obligatia ca tatal sa plateasca in continuare pensia de intretinere. problema e , ca din iunie , anul trecut, el nu a mai efectuat aceasta plata. am incercat sa discut cu el, si refuza sa mai plateasca. ce pot face? mentionez ca: mai intai l-am dat in judecata pentru pensie, si abia dupa aceea am bagat divortul. l-am tot inteles, imi spunea ca nu are bani. dar nu mai pot face asta. pensia este de 200 ron. nu e mult, dar tot e ceva. copilul are 1 an si 7 luni acum.
Da, se poate face si poprire pe salariu si chemat in judecata institutia la care lucreaza si pe parat.. Dar mai simplu ar fi sa mergeti cu hotararea judecatoreasca la institutia la care lucreaza si formulati o cerere la serviciul personal. Conducerea unitatii va dispune oprirea din salariu si virarea pensiei catre dvs.