Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Registrele de intrari - iesiri
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Registrele de intrari - iesiri

Care este actul normativ care precizeaza ca registrele de intrari - iesiri se pot tine nu numai pe suport material (hartie) dar si electronic pe calculator? Precizez este vorba de evidenta contractelor de prestari servicii in cazul societatilor cu raspundere limitata.
Actul normativ incident este Legea arhivelor, Normele de aplicare(parca) si Ordinele emise de directorul Arhivelor Nationale (cam greu de gasit, dar eu le-am citit).
Tu vorbesti insa de o arhiva privata, nu publica.
Dar, din cite stiu eu, registrul de intrare - iesire nu trebuie tinut pe hirtie la arhivele private.
Pot fi tinute electronic, desi nu e recomandabil ... pentru ca stii si tu ca "registrele comerciale" fac dovada raporturilor juridice contractuale comerciale intre parti.
Registrul intrari - iesiri nu trebuie tinut in forma scrisa, ci poate fi in format electronic.

Alberto Kurtyan