avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 387 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sucursala in Romania
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sucursala in Romania

Cum se tine contabilitatea unei sucursale din Romania a unei societati din UE.?
Cel mai recent răspuns: Marius Bote , Practician in insolventa 18:38, 28 Martie 2010
Contabilitatea firmelor care activeaza in Romania, indiferent daca sunt romanesti sau nu, tin contabilitatea conform legilor contabile din Romania si celor comunitare.
Cu stima.
Pe langa contabilitate conform normelor din Romania , mai trebuie tinut cont de vre-o norma UE?
A fost valabil OMFP nr.1752/2005 in conformitate cu Directivele UE., dar am inteles ca s-a abrogat de curând.
Cu stima.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotararea aga de repartizare a dividendelor dupa bilant anansc83 anansc83 Imi puteti spune, va rog, daca se poate se se intruneasca AGA pt. aprobarea situatiilor financiare si repartizarea profitului si se decide lasarea profitului ... (vezi toată discuția)
Repartizare dividende herculeroco herculeroco Buna ziua, am si eu doua intrebari. Am o societate comerciala si am avut ceva profit pe 2008, dar in 2007 am avut pierderi. Trebuie sa acoperim intai ... (vezi toată discuția)
Contract de prestari servicii liviu2005 liviu2005 buna ziua O societate de contabilitate a preluat la data de 01.11.2009 fara proces verbal de predare primire semnat de parti sa conduca evidenta contabil in ... (vezi toată discuția)