Forum Discuţii juridice Achiziţii publice garantie de participare
Discuție deschisă în Achiziţii publice

garantie de participare

poate o alta societatea ( fata de asociati, subcontactanti)sa faca virament pentru garantia de participare la licitatie
urgent, multumesc
Nu, doar daca e mentionat expres in caietul de sarcini.
Daca e urgent, sunati la institutia care organizeaza licitatia si intrebati, ca sa fiti sigur.
De ce nu o vireza mai intai d-voastra. apoi d-voastra sa virati aceasta garantie?
Intrebati, dar in principiu se poate! Inseamna ca respectiva firma va sustine financiar si asa demonstreaza acest lucru!
Cel mai sigur, pentru a nu avea surprize, este sa cereti clarificari la organizatorul licitatiei. Daca vireaza altcineva garantia, trebuie sa specifice in formular ca o face pentru dvs., impreuna cu celelalte date cerute in astfel de cazuri-numele licitatiei, etc.etc. Garantia o poate vira oricine, cu conditia sa o faca in numele participantului, in cazul in care se face prin virament sau achitare directa. Scrisoarea de garantie bancara se face numai de catre o societate financiara.
vlad nicolae, moderator
Este posibil numai in situatia in care compania respectiva va sustine financiar, oricine o poate face ca "finantator" , inclusiv bancile pot face asta, dar atasat va trebuiesc documentele care sa ii ateste eligibilitatea si acestei societati. Cel mai simplu va vireaza dvs.banii(asa cum a spus domnul de mai sus) si compania scoate garantie in numele strict care va reprezinta la licitatie.
Mult succes !