Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incadrare juridica neconforma...?!!? Sanse in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incadrare juridica neconforma...?!!? Sanse in instanta...??

Buna ziua,
Am inaintat saptamana trecuta la Tribunalul Arges o cerere de chemare in judecata catre firma al carei angajat am fost pana la sfarsitul anului trecut, in care revendicam plata drepturilor banesti consecutive concedierii cf. art.65 din CM, drepturi pe care fostul angajator nu intentioneaza sa le onoreze benevol (salariu pt. perioada de preaviz + salariu compensatoriu prev. de art.78 CCMUN) iar acum observ pe site-ul Tribunalului ca cererea mea a fost inregistrata ca si contestatie la decizia de concediere, ceea ce este neconform cu cele mentionate si revendicate de mine in cererea inaintata instantei.(Nu am avut nici un moment interesul de a contesta decizia de concediere si, oricum termenul legal de 30 de zile in care as fi putut face asta s-a epuizat).
Acceptand ideea ca a fost o greseala a unui functionar, intrebarea mea este: Imi poate periclita sansele de reusita aceasta incadrare juridica eronata??
Daca din actiune rezulta expres faptul ca revendicati doar drepturile banesti si ati mai facut referire la temeiul juridic pe care va intemeiati actiunea nu vad care ar fi impedimentul in a castiga procesul.
Va sfatuiesc totusi sa va duceti pana la tribunal sa vedeti ce si cum . Nu se stie niciodata cu instantele judecatoresti din Romania.