Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... drept de munca in spatiul comunitar
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

drept de munca in spatiul comunitar

sunt interesat de o consultanta in domeniul dreptului de munca in spatiul comunitar, mai precis in Germania. Societatea noastra are infiintata o filiala in germania si am depus formularul E101 pentru detasarea unor angajati ai societatii noastre la filiala germana. Intrebarea mea este daca pot presta servicii diverse cu acesti angajati la diverse locatii sau trebuiesc scoase noi formulare sau ce alte conditii sunt necesare?
Atata timp cat aveti detasati angajati in spatiu UE, pentru care s-au emis legal formulare E101, acestea vor atesta faptul ca li se platesc obligatiile de securitate sociala de unitatea care i-a detasat - pentru ca societatea unde au fost detasati sa nu opereze dubla impozitare de securitate sociala. Trebuie sa tineti cont de valabilitatea acestor formulare, care este stabilita la emiterea lor. Cred ca aceste persoane trebuie sa presteze munca in conditiile stabilite cu ocazia detasarii, fara a avea vreo conditionare de acest fel prin E101 !