Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act aditional contract vanz-cumparare cu procente
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act aditional contract vanz-cumparare cu procente

Buna ziua! Am cumparat un teren in 2006, sotul meu (cu care am facut cununia in acel an) neparticipand cu nimic. Se poate face acum un act aditional in care sa se mentioneze procentajul 95% pt mine si 5% pt sot?Multumesc
...daca sotul recunoaste ca banii cu care ati cumparat sunt dinainte de casat atunci bunul e numai al dvs si puteti solicita notarea in cf a acestui lucru...proprietar x, casatorit, bun propriu art 31 lit f c familie...
Multumesc, dar nu prea pricep ce inseamna: 'Art. 31
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare'. Daca fac actul aditional la notar nu este valabil?Sau nu se poate face asa ceva?
...pai e simplu...banii fiind doar ai dvs si bunul in care trec e tot numai al dvs chiar daca erati casatorita insa aveti nevoie de declaratia sotului care sa recunoasca acest lucru...deci cote nu puteti stabili insa puteti stabili calitatea de bun propriu si nu prin act aditional ci prin declaratie...mergeti la notariatul care v-a autentificat initial contractul...
Orice instanta pe lumea aceasta va pleca de la premisa ca bunul, care a fost cumparat in timpul casatoriei (nu are nici un fel de importanta daca a trecut 1 zi sau 100 de ani de la incheierea casatoriei), este bun comun.
Din momentul casatoriei orice bun dobandit in timpul casatoriei este prezumat ca dobandit in cote egale: jumate-jumate.
Nici un fel de conventie contrara celor de mai sus la bunurile dobandite este NULA.
Dupa un eventual divort, la partaj se poate atribui bunul in proprietatea unui sot urmand ca celuilalt sa ii revina o sulta in functie de contributia pe care a avut-o la momentul dobandirii.
Dar, pentru a face acum o conventie in care sa specificati ca dvs (desi casatorita) aveti 95%, iar sotul dvs are 5%, este deja o caleeee lungaaaaa :stunned:
ORICINE poate ataca aceasta conventie !!