Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... legea somajului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

legea somajului

Daca un angajator este momentan in incapacitate economica si doreste sa dea in somaj mai multe persoane pentru ca nu le mai poate sustine si in decurs de un an isi revine financiar le poate reangaja?
Daca este vorba de o persoana de peste 45 ani data in somaj de catre angajator,mentionez ca angajatorul nu doreste sa renunte la acea persoana dar trebuie data fiind situatia economica in care se afla, si isi revine financiar are anumite facilitati la reangajarea acelei persoane?
1. Da, poate face concedieri si dupa revenirea din punct de vedere economico-financiar ii poate reangaja pe cei concediati.
2. Ar avea facilitati pentru persoanele de peste 45 de ani, angajate din somaj, dar numai daca nu a avut raporturi de munca cu acestea in ultimii 2 ani inainte de angajare.