Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare 2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare 2010

buna ziua
va rog sa ma ajutati cu un raspuns
in decembrie 2009 toti salariatii din unitatea noastra avem un spor de 10% - pt zgomot , acum am primit avizul pt conditii deosebite cu un spor de la 10 la 15% asa cum prevede faimoasa lege unica de salarizare.
Intrebarea mea este prin dispozitia primarului putem primi sporul de 15% si nu 10% cat aveam in 2009 (zgomot, toxicitate si arhiva avem avizul de la ITM pt aceste conditi in anul 2010)

va multumesc

v
Daca aveti avizul, asa cum spuneti...da, puteti primi 15 %. :)
Nu-i suficient avizul ITM-ului. Legea 330 mentioneaza pentru sporul pentru conditii vatamatoare (care include cele descrise mai sus) obligatia intocmirii unui regulament, avizat de Ministerul Finantelor si de Ministerul Muncii. Plus ca articolul cu pricina (sporul de conditii vatamatoare) nu se aplica in 2010.