avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1877 soluții astăzi
Forum Activitate -Valy-

Activitate -Valy-

Da in dosar la executor era trecut ca spatiu comercial, dar nu si in publicatia de vinzare.
Referitor la plata obligatiunilor catre asociatie- nu am semnat cu ei nici o conventie (apartamentul in acte figura deja ca spatiu comercial, nu am dorit eu aceasta modificare-iar eu nu am nici o firma).
Problema mea acum este daca firmele fostului proprietar pot sa i-mi faca necazuri (eventuale datorii, amenzi,taxe etc).

Multumesc, o zi buna.
Buna ziua.
In urma cu ceva timp am adjudecat un apartament, dupa adjudecare am aflat ca acest ap este inscris in acte ca si spatiu comercial, am facut contractele la utilitati si l-am inscris in cartea funciara ca si spatiu com.

Unde pot afla ce firme sunt inscrise pe acest spatiu .
Ce pot face pt ca aceste firme(daca exista/mai exista) sa nu mai figureze pe adresa mea.
Daca exista firme pe spatiu mai pot face trecerea din sp com in spatiu de locuit
(am avantaje sau doar costuri mari daca vreau sa mai fac aceasta schimbare).
Daca eventualele firmele au datorii sau alte probleme cum ma poate afecta pe mine acest lucru.

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Concediere abuziva
Multumesc pentru raspunsurile promte.
Cateva precizari:
Scrisoarea a fost trimisa de ei pe data de 8.12, a ajuns la oficiul postal pe 9.12
dar eu am primit avizul pe 14.12 cand am si ridicat recomandata. Un alt tip de informare din partea lor nu a existat iar la telefonele date de mine in acesta perioada ei nu au raspuns. Precizez deasemenea ca mai sunt doi colegi in situatia aceasta.
Pot sa fie si acesti colegi 'parte' la proces?

Daca am fost anuntat ca s-au depus la ITM actele pt desfacerea CIM pe motive disciplinare (neprezentare la servici) mai pot face acum o sesizare la ITM sa verifice daca datele precizate de angajator corespund cu realitarea????

Precizez ca din data de 16.11 firma ne-a trimis in cfs pt ca nu mai existau comenzi. Pe data de 27.11 am fost la firma si mi sa cerut demisia, pe 4.12 am reusit sa vb direct cu patroana -acesta mi-a spus din nou sa-mi dau demisia ca daca nu va face o cercetare disc. Cerc disc trebuia sa aiba loc pe 10.12 dar nu am fost informat iar scrisoarea am primit-o pe 14.12. Am sunat la ei si trebuia sa merg astazi sa vb dar dimineata am fost instiintat ca nu mai are rost sa ma prezint pt ei au depus deja actele la ITM.

Va rog astept un raspuns urgent.
Dupa o saptamana de amanari mi sa promis ca maine am sa primesc un raspuns fie el pizitiv sau neg. la cererea formulata in care solicitam elib. adeverintei de somaj
(deci impilcit concedierea cf cu art.65 alin 1 din CM).

Nu inteleg de ce dureaza atat de mult, de pe 16.11.09 pana pe 26.11 cand am fost anuntat de incetarea activitatii respectiv pana maine pe 4.12.09 sunt trei
saptamani si ei inca nu s-au decis in ce fel se va realiza concedierea.
Luarea la cunostinta a deciziei de concediere se face inainte ca aceasta sa fie trimisa la ITM ?
Este posibil ca aceasta perioada care a trecut sa fie considerata de ei ca un preaviz?
Exista un termen maxim in care angajatorul este obligat sa dea aceasta decizie de concediere(avand in vedere ca deja nu mai lucr de trei sapt) indiferent pe baza carui
articol din CM se realizeaza concedierea?

Răspuns la discuția succesiune-mostenire .
Multumesc mult pt raspunsuri.
Buna ziua.
Bunicul meu din partea tatalui a avut trei copii - tatal meu si doua fete. In timpul vietii a facut inpreuna cu bunica un act de vindere si cump. cu clauza de intertinere prin care le lasa parintilor mei casa si anumite supr de teren.
La cele doua fete a lasat prin intelegere verbala cu acestea anumite supr de teren.
Una din ele a avut trei copii si din pacate a decedat in urma cu 7 ani .

Parintii mei ar vrea sa faca mostenirea dupa bunicu dar exista o anumita problema : despre una din fetele acestei matusi decedate nu se mai stie nimic de mai mult timp.

Daca mostenitorii respecta "inparteala" facuta de bunici si se prezinta sa faca demersurile necesare se poate cita persoana respectiva in lipsa catava termene si apoi cei prezenti sa finalizeze procedra.
Evident din partea acestei matusi se vor prezenta ceilalti doi copii.
Cum putem afla noi daca aceasta persoana mai este sau nu in tara, daca ea si-a parasit domiciliu si nu a mai dat nici un semn de viata. Suntem obligati sa o gasim noi sau exista anumite proceduri in astfel de cazuri:anunturi prin presa locala etc pt a se prezenta la procese????
Multumesc pt raspusuri si promit ca o sa va tin la curent cu ceea ce se va intampla in continuare.

Ieri am fost la firma si mi sa reconfirmat ca firma a decis incetarea colaborarii
dupa cum sa exprimat dl asistent manager. Cand am intrebat ce inseamna mai exact
si daca voi putea lua somaj mi sa spus sa fac o cerere cum vreau eu ,cerere pe care
o vor da patroanei luni cand aceasta va veni la firma.

Am facut o cerere in care am solicitat eliberarea adeverintei de servici(veniturile/contributiile pe ultimele 12 luni) pt a o avea la dorarul de somaj si de asemenea eliberarea carnetului de munca.

Cand am predat cererea au fost surprinsi ca nu mi-am dat demisia si au spus ca
va trebui sa merg luni sa vorbesc direct cu patroana.

Pot trimite o scrisoare cu conf de primire in care sa mai solicit o data elib adeverintei
pt ca dupa cum am obs ei nu au nici un gand de a face ceva pana luni.
Lucrez la acesta firma de aprox. doi ani si jumatate. In acest an nr angajatilor a scazut drastic, numai in ultimele doua luni in jur de zece pers au fost date afara.
Din acest motiv cei ramasi printre care si eu am fost de acord sa semnam unele cereri de cfs pentru diverse perioade. Ultima din ele era pentru o perioada nedeterminata incepand cu data de 16.11.09.
Astazi am aflat ca eu si alte doua pers trebuie sa ne prezentam la firma pentru a ni se face lichidarea.
O colega a fost si i sa spus sa-si dea demisia, iar cand aceasta a refuzat i sa precizat faptul ca oricum daca nu vrea i se va desface contractul de munca peste doua zile, conform contractului colectiv de munca ca si cand ea ar fi refuzat sa pe prezinte la munca(absentat nemotivat) trei zile consecutiv, lasand la o parte
faptul ca nu a chemat-o nimeni la munca si mai ales ca nu avem de munca.
Maine sau poimaine trebuie sa ma prezint si eu si nu stiu cum sa combat situatia acesta mai ales ca daca nu merg s-ar putea ca luni sa ma trezesc cu, contractul desfacut in temeiul celor de mai sus sau mai rau indisciplinar.
Am fost la AjOFM si au spus ca am doua posibilitati, fie sa merg la tribunalul muncii si sa vad ce si cum ma indruma ei, fie sa incerc sa-i induplec pe cei de la firma sa imi desfaca contractul cf art 65 alin 1 din CM.
(Chiar asa de rau am ajuns, sa ne rugam de ei sa ne dea afara si sa mai avem si dreptul la somaj???X-( )
In privinta ITM-ului mi-au zis ca acestia nu au atributia de a verifica periodic sau chiar lunar daca angajatorul isi plateste datoriile la stat (cas-ul,somajul etc) ci garda financiara la o sesizare sau in controalele lor anuale.
Eu stiam ca angajarorul trebuie sa depuna lunar anumite documente la ITM printre care si dovada efectuarii obligatiilor fiscale pe care acestia le au.

Sunt decis sa nu accept semnarea demisiei sau incetarea contractului prin ac partilor daca mi se va cere.

Mai mult de atat ce am putea face ca ei sa folosesca art 65 alin 1 ?

Daca nu reusim, am inteles ca exista un termen de 30 de zile in care se poate contesta decizia de concediere.
CE inseamna acest lucru - trebuie sa-i dau in judecata?
Daca da in cat timp se solutioneaza o astfel de clauza.