ACCES GRATUIT
Volatilitatea regulilor din zona TVA-ului redus pentru locuințele noi: Cum s-au schimbat regulile din 2020 și ce e pregătit pentru 2024
Regulile privind taxa pe valoarea adăugată (TVA) aplicată livrării de locuințe noi au suferit mai multe modificări în ultimii ani. Astfel, au fost impuse praguri pentru valoarea locuinței ce poate fi cumpărată cu cota redusă de TVA și limitări privind numărul de locuințe ce se pot achiziționa în aceste condiții. În plus, pentru anul viitor se propune, prin proiectul de reformă fiscală ce a fost promulgat joi de președintele țării, creșterea cotei de TVA pentru livrarea de locuințe noi de la 5% la 9%.
Articolul continuă mai jos
Cele mai recente schimbări propuse la regulile livrării de locuințe se regăsesc într-un
proiect de reformă fiscală, ce a primit joi semnătura președintelui țării.
Astfel, se stabilește acum
o majorare, începând din 2024, a cotei reduse de TVA pentru livrarea de locuințe noi, de la 5% la
9%. Se introduce și o măsură tranzitorie, care stabilește că se menține TVA de 5% pentru locuințele contractate în 2023, chiar dacă livrarea lor are loc în 2024.
Regulile aplicabile începând din 2024 prevăd ca, pentru aplicarea cotei reduse de TVA, suprafața utilă a locuinței livrate să nu depășească 120 m
2, iar valoarea acesteia să nu depășească 600.000 de lei. În plus, persoanele fizice vor putea achiziționa doar o locuință cu cotă redusă de TVA.
Schimbările pregătite pentru 2024 sunt doar ultimele dintr-un șir mai lung ce vizează TVA-ul redus pentru locuințele noi. Practic, începând din 2020, regulile din domeniu au suferit modificări aproape în fiecare an.
Acest lucru a fost subliniat, în cadrul unei
conferințe fiscale organizată recent de
avocatnet.ro, de
Alexandru Cristea, Tax Partner la Țuca Zbârcea & Asociații Tax.
Mai exact, pentru
2020 și 2021 s-a stabilit ca suprafața locuinței pentru care se poate beneficia de TVA redus să fie de 120 m
2, valoarea ei să nu depășească 450.000 de lei, dar nu s-a impus și o limită în legătură cu numărul de locuințe ce puteau fi achiziționate astfel de persoanele fizice.
Limita a fost introdusă în
2022, când s-a stabilit că, în cazul locuințelor cu valori cuprinse între 450.000 și 700.000 de lei, o persoană fizică poate cumpăra doar o singură locuință cu TVA redus.
În
2023, suprafața locuinței ce poate fi cumpărată cu TVA redus rămâne aceeași ca în anii anteriori, și anume 120 m
2, dar valoarea locuinței nu trebuie să depășească 600.000 de lei, iar o persoană fizică nu poate cumpăra mai mult de o locuință cu cota redusă de 5%.
După cum a sintetizat-o Alexandru Cristea, situația stă în felul următor:
În 2020 și 2021 |
În 2022 |
În 2023 |
Începând cu 2024 |
TVA de 5% |
TVA de 5% |
TVA de 5% |
TVA de 9% |
Suprafața utilă să nu depășească 120 m2 |
Suprafața utilă să nu depășească 120 m2 |
Suprafața utilă să nu depășească 120 m2 |
Suprafața utilă să nu depășească 120 m2 |
Valoarea locuinței să nu depășească 450.000 de lei |
Valoarea locuinței să nu depășească 450.000 de lei |
Valoarea locuinței să nu depășească 600.000 de lei |
Valoarea locuinței să nu depășească 600.000 de lei |
Nu este limitat numărul de locuințe ce pot fi achiziționate cu TVA redus |
În cazul locuințelor cu valori cuprinse între 450.000 și 700.000, persoanele fizice pot cumpăra una singură cu TVA redus |
Se poate achiziționa doar o locuință cu TVA redus |
Se poate achiziționa doar o locuință cu TVA redus |
Citește mai mult despre
tva locuinte,
tva locuinte 2022,
tva locuinte 2023,
tva locuinte 2024,
cota redusa de tva,
tva 5%,
tva 5% locuinte,
tva 5% locuinte noi,
tva 9%,
taxa pe valoarea adaugata,
Legea 296/2023 modificari fiscale si bugetare
Specialiști citați în acest articol
Alexandru Cristea este Tax Partner al Ţuca Zbârcea & Asociaţii Tax S.R.L., societate afiliată firmei de avocatură. Alexandru are o experienţă de aproape 20 de ani în materie de consultanţă fiscală, dobândită inclusiv în cadrul unor companii de tip Big4, precum Deloitte şi PwC, unde a coordonat departamentul de impozite indirecte.
El deţine cunoştinţe vaste în planificarea fiscală şi înimplementarea unor structuri fiscale eficiente la nivel internaţional, acordând totodată asistenţă clienţilor în materie de contencios fiscal (TVA şi accize). El a fost consultant local în cadrul programului PHARE pentru implementarea în România a unei legislaţii armonizate cu cea europeană în ceea ce priveşte TVA-ul, fiind implicat deopotrivă în procesul de redactare a legislaţiei şi înorganizarea de cursuri pentru experţii din cadrul Ministerului de Finanţe din România.
Alexandru a coordonat în mod activ proiecte de pre-aderare şi post-aderare constând în implementarea unor noi proceduri, adaptarea sistemelor informatice şi instruirea personalului unor societăţi de top din România pentru conformarea la cerinţele legislaţiei europene implementate în Codul Fiscal românesc. Alexandru este consultant fiscal autorizat şi are un MBA în finanţe.
--
Acest material este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale, conform termenilor și condițiilor de furnizare a serviciilor avocatnet.ro. Conform legislației în vigoare, este strict interzisă copierea, reproducerea, redistribuirea, republicarea sau orice altă formă de reutilizare a acestui conținut, integral sau parțial, fără consimțământul scris al avocatnet.ro. Nerespectarea acestor prevederi poate atrage răspunderea civilă, contravențională sau penală.
Comentarii articol (1)