avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate cristina/BZ

Activitate cristina/BZ

imi cer scuze
comisia locala de fond funciar nu pune in aplicare sentinta civila atata timp cat ea nu este definitiva si irevocabila.in plus in textul hotararii se specifica obligatia comisiei sa-mi reconstituie dreptul de proprietate pe terenul identificat de expert,sa emita titlu de proprietate pe numele meu dar nu si anularea titlului de proprietate a unui ocupant.adevarul este ca nici eu nu am stiut si ca atare nici nu am cerut initial.ma gandesc ca la repunerea dosarului pe rol sa cer completarea hotararii.se poate sau nu nu stiu.pentru anularea titlului persoanei care il are deja este nevoie de nou dosar? redau textul sentintei:constata nulitatea absoluta a titlului de proprietate,respectiv all meu,obliga intimatele comisia locala.....si comisi judeteana...sa reconstituie dreptul de proprietate pt suprafata de...teren pe vechiul amplasament determinat de expertiza x si sa emita un nou titlu de proprietate pentru mine.
m-am judecat,am castigat in prima instanta.partea adversa a cerut recurs.dupa primul termen am aflat ca a decedat.unul din mostenitorii acestuia a depus certificatul de deces dar nu s-au invrednicit sa prezinte anexa cu mostenitorii drept pt. care dosarul a fost suspendat lucru pe care judecatorul presedinte mi la precizat la proces.primaria refuza sa imi inmaneze mie anexa blucucasa.eu doresc sa continui procesul.intrebare.tribunalul imi face cunoscut in scris ca a hotarat suspendarea?pot sa cer repunerea dosarului pe rol fara sa cunosc datele tuturor mostenitorilor si in absenta anexei cu mostenitorii?Multumesc pt. eventual raspuns Nu mi s-a spus daca sunt anuntat in scris ca dosarul a fost suspendat.
M-am judecat,Am castigat in prima instanta.Partea adversa a cerut recurs.Dupa primul termen am aflat ca a decedat.
Unul din mostenitorii acestuia a depus certificatul de deces dar nu s-au invrednicit sa prezinte anexa cu mostenitorii drept pt. care dosarul a fost suspendat (lucru pe care judecatorul presedinte mi la precizat la proces).primaria refuza sa imi inmaneze mie anexa blucucasa.Eu doresc sa continui procesul.Intrebare.Tribunalul imi face cunoscut in scris ca a hotarat suspendarea?Pot sa cer repunerea dosarului pe rol fara sa cunosc datele tuturor mostenitorilor si in absenta anexei cu mostenitorii?va rog indrumare .
M-am judecat cu o comisie locala si un individ pentru un teren . Prima instanta a dat o sentinta civila favorabila mie inclusiv cu primire de cheltuieli de judecata.Individul a cerut recurs motivandu-l.Si comisia locala a cerut recurs dar fara sa-l motiveze.La primul termen individul a cerut un nou termen pe motiv ca vrea sa angajeze aparator.La al doilea termen a aparut fica acestuia spunand ca individul a decedat si ca solicita un nou termen tot pentru angajare de aparator.Judecatorul-presedinte a acceptat precizindu-i sa aduca anexa cu mostenitorii.La al treilea termen nu s-a mai prezentat nimeni,nici din partea individului-recurent decedat nici din partea comisiei locale.Degeaba am cerut eu judecatorului-presedinte sa se faca judecarea.Acesta mi-a spus ca a hotarat suspendarea si ca de fapt este o solutie favorabila mie.Stiu ca mostenitorii individului nu sunt interesati de recurs.Am inteles ca dupa 6 lunisau 12 cererea de recurs devine perimata.Care de fapt este adevarul?Termenul de 6 luni sau 12 cum se calculeaza?Ce trebuie sa fac sa intru in posesia sentintei ca definitiva si irevocabila?primesc de la tribunal o instiintare scrisa ca s-a hotarat suspendarea?Cine mai primeste?In ce termen devine obligatorie pentru comisia locala sentinta civila?In conditiile in care prima sentinta are o pronuntare favorabila mie comisia locala poate sa faca niste lucruri care contravin acesteia?Incurcata mai este justitia asta romaneasca.Rog din suflet sa ma lumineze si pe mine cineva,profesionist, eu fiind un necunoscator,drept pentru care multumesc si promit sa nu mai deranjez.
M-am judecat cu o comisie locala si un individ pentru un teren . Prima instanta a dat o sentinta civila favorabila mie inclusiv cu primire de cheltuieli de judecata.Individul a cerut recurs motivandu-l.Si comisia locala a cerut recurs dar fara sa-l motiveze.La primul termen individul a cerut un nou termen pe motiv ca vrea sa angajeze aparator.La al doilea termen a aparut fica acestuia spunand ca individul a decedat si ca solicita un nou termen tot pentru angajare de aparator.Judecatorul-presedinte a acceptat precizindu-i sa aduca anexa cu mostenitorii.La al treilea termen nu s-a mai prezentat nimeni,nici din partea individului-recurent decedat nici din partea comisiei locale.Degeaba am cerut eu judecatorului-presedinte sa se faca judecarea.Acesta mi-a spus ca a hotarat suspendarea si ca de fapt este o solutie favorabila mie.Stiu ca mostenitorii individului nu sunt interesati de recurs.Am inteles ca dupa 6 luni cererea de recurs devine perimata.Termenul de 6 luni cum se calculeaza?Ce trebuie sa fac sa intru in posesia sentintei ca definitiva si irevocabila?primesc de la tribunal o instiintare scrisa ca s-a hotarat suspendarea?Cine mai primeste?In ce termen devine obligatorie pentru comisia locala sentinta civila?In conditiile in care prima sentinta are o pronuntare favorabila mie comisia locala poate sa faca niste lucruri care contravin acesteia?Incurcata mai este justitia asta romaneasca.Rog din suflet sa ma lumineze si pe mine cineva,profesionist, drept pentru care multumesc si promit sa nu mai deranjez.
Nu inteleg ce inseamna suspendare.
ma judec cu un individ si o comisie locala de fond funciar pentru un teren de mai bine de un an . Prima instanta mi-a dat o sentinta favorabila .Individul a depus recurs in termen legal.Comisia locala initial a depus recurs fara insa sa motiveze.Ulterior a trimis niste precizari in care o afirmat ca este de acord in principiu cu textul sentintei.Individul la primul termen a cerut amanare pe motiv ca doreste sa angajeze aparator.Problema este ca dupa dupa aceasta individul a decedat.La al doilea termen a aparut unul dintre copii lui care a cerut din nou amanare tot pentru a angaja aparator.Dupa aceasta am discutat cu el,copilul lui, si am aflat ca nu intentioneaza sa se prezinte la termenele urmatoare nici el,nici fratii lui si nici sotia individului.In conditiile in care mostenitorii individului si comisia locala nu se prezinta la urmatoarele termene ce imi ramane sa fac? Rog indrumare si multumesc.
-in 1954 parintii mei au cumparat 5000mp teren in vatra satului,RESPECTIV INTRAVILAN
- in 1959 parintii mei,in prezent decedati, figurau cu suprafata( x+5000MP) in registrul agricol
- in 1959 ,eu fiul lor, in varsta de 13 ani, constrans , in numele parintilor am completat o cerere de inscriere in colectiv dar cu( x-1100MP) teren
- in 1991 parintii au cerut reconstituirea dreptului de proprietate cu( x+5000MP) teren deci cu cat figurau in registrul agricol
- in 2002 au primit 2 titluri de proprietate ,UNUL PENTRU X MP SI ALTUL PT.5000MP, dar in extravilan am revendicat in justitie. Terenul cumparat in 1954 si prima instanta mi-a dat castig de cauza. Problema este ca partea adversa a facut recurs.fac urmatoarele precizari:comisia locala a emis titlu de proprietate unei persoane. Pe teren nu este ridicata nici o cladire. Nu a fost atribuit nimanui ca teren pt. constructie.persoanei careia i-a fost dat in titlu de proprietate apare ca extravilan. La termenul la care se judeca recursul intentionez sa invoc in sprijinul meu si faptul ca parintii mei nu s-au inscris in CAP cu 1100mp si deci ei pentru aceasta suprafata au fost proprietari permanenti.problema mea este daca fac bine si cum ar trebuii sa sune intampinarea la recurs. Sunt un profan in materie de drept si.rog din suflet un raspuns profesionist.
terenul la care m-am referit a fost detinut de parintii mei in urma unei cumpararii ce se poate dovedi cu act vanzare- cumparare. terenul nu a fost atribuit in vederea construirii de locuinta, nu este ridicata nici o constructie,mai mult decat atat a fost atribuit drept teren in extravilan.in actul cu care parintii mei l-au cumparat este denumit drept loc de casa in vatra satului.prima instanta mi-a dat castig de cauza fara sa fi invocat neinscrierea in cap.problema este ca partea adversa a depus recurs si m-am gandit sa invoc si motivul neinscrierii in cap cu suprafata respectiva.