avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1933 soluții astăzi
Forum Activitate Mada.S

Activitate Mada.S

In situatia in care o angajata ramane insarcinata in preaviz, mai poate fi concediata?

Multumesc!
Este posibil sa primesti indemnizatie de crestearea copilului in conditiile in care ramai insarcinata in perioada in care se acorda somaj? (6 luni somaj). Exista conditii speciale de acordare a acestei indemnizatii in situatia data?

Multumesc!
Buna ziua,

Este posibil sa imi iau concediu medical in perioada preavizului? - este vorba de incetare contract munca din motive neimputate salariatului.

Multumesc!

Exista un model standard de cerere intrerupere concediu de odihna din motive obiective (concediu medical) de la salariat catre firma?

Multumesc!
Multumesc frumos!
Multumesc!

Puteti detalia un pic care sunt aceste obligatii?
Buna ziua,

Exista un model de raspuns pe care angajatorul trebuie sa-l dea la primirea instiintarii privind sarcina unui angajat?

Multumesc!
Buna ziua,

S-a schimbat cumva modul de calcul a indemnizatiei de somaj ca fiind 75% din media ultimelor 3 salarii?

Multumesc!
Deci de vreme ce cartea de munca a fost inchisa cu art 55 lit b, suma respectiva nu este exceptata de la plata contributiei la somaj, corect?
Buna ziua,

Cartea mea de munca a fost incheiata cu art. 55 lit. b, de la penultimul angajator, iar in adeverinta privind stagiul de cotizare la somaj pe 12 luni pe care i-am rugat s-o completeze ulterior, pe ultima luna (prima in ordine desrescatoare) apare la baza de calcul o suma care cuprinde atat drepturile salariale, cat si o prima. Se impoziteaza prima respectiva? Daca suma aferenta primei ar fi considerata compensatie salariala (de genul celei primite cand esti concediat), ar fi trebuit sa apara in baza de calcul?

Multumesc!