avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Activitate clausimo

Activitate clausimo

Răspuns la discuția procura
pai tocmai asta e problema, ca eu am fost la un birou notarial si mia spus sa vin cu ambele carti de identitate ale parintilor si actele copilului si nu trebuie sa fie de fata si sotia,sau sotul dupa caz, si se poate face declaratia....
acest birou notarial nu lucreaza dupa legile romine?sau e bodega?
cred ca mam facut destul de inteles....
[ editat- va rog sa cititi regulamentul, multumesc]

tanks.
Răspuns la discuția procura
nu e asta problema..
pe mine ma intereseaza daca se poate face in lipsa unuia din parinti, aceasta declaratie sau procura...
Răspuns la discuția procura
cu unul din parinti va calatorii....
va rog sami rasp si un avocat care stie legeaaa
Răspuns la discuția procura
pai daca consulatul poate sa accepte declaratia mea de acolo, in lipsa celuilalt parinte si so trimita aici,de ce nar merge semnata in ro daca am ambele carti de identitate in lipsa unuia din parinte?
Discuție procura
vreau sa stiu si eu; legea din romania e valabila pt toti notarii sau alte cabinete cu alte obicee....ca eu nu mai inteleg nimik..de asta vreau sa si plek din cacealmaua asta de tara,nu se poate numi tara....
am fosta la 3 notari si 1 mia dat de inteles ca pt a pleca cu copilu in afara tarii,unul din parinti trebuie sa faca o declaratie ca se da acordul pt a pleca din tara celalat parinte cu copilul...si ca se poate face si la ambasada in tara respectiva si se poate trimite la celalat...si costa 25 lei. al2 lea mia zis ca trebuie facuta o procura si costa 90 lei. al3 lea mia spus ca e consimtamint si trebuie sa semneze in prezenta ambilor parinti si costa 50 lei.
nelamurirea mea e; se poate duce la notar doar un parinte cu ambele buletine si actele copilului si sa o faca?sau trebuie sa fie prezenti amindoi?
e declaratie,procura sau consimntamint?
se poate face si la ambasada romina din tara respectiva si dupa so trimit?sau nu?
multumesc.
Discuție divort
cum este legea in romania?
daca divortez de sotie ,ce se intimpla cu averea?
se imparte in mod egal totul ? sau ce am facut eu inainte ramine pt mine..... si dupa ce ma-m casatorit si ce am facut impreuna se imparte dupa divort....

multumesc.
Răspuns la discuția plecare in afara tarii cu minorul
si cit costa o procura?
Pot sa schimb cartea de identitate inainte cu 5 luni de la data expirarii?
Discuție buletin pierdut
daca pierd buletinul,primesc amenda?si dupa, cum fac altul...
daca plec din tara cu copilul, mai pot beneficia de alocatia pentru copil din romania?