avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1410 soluții astăzi
Forum Activitate damian088

Activitate damian088

Răspuns la discuția executarea silita a succesorilor
Multumim tuturor ptr. amabilitatea de a ne ajuta.

Va rugam,daca se poate sa ne spuneti ca,i cazul de mai sus,vom merge la notar si dam o declaratie ca renuntam la mostenire,este necesar sa deschidem succesiunea?
In cazul in care refuzam dezbaterea succesiunii din cele de mai sus a-m inteles ca ca creditorul nu ne mai poate executa pe noi.Refuzarea succesiunii se face tot la notar?dupa deschiderea unei succesiuni?
Dupa parerea Dvs.,in cazul nostru,care ar fi cea mai legala si simpla procedura ptr. noi?
Multumim.....
Răspuns la discuția executarea silita a succesorilor
"motiv pentru care refuza dezbaterea succesiunii si pe cale de consecinta creditorul se afla in imposibilitatea de a executa silit ,respectiv nu are posibilitate de a recupera debitul acumulat"

Ca sa intelegem,daca nu facem succesiunea la bunurile mobile ale tatalui nostru (masa+betele) nu vom deveni executati silit ca succesori ?
Multumim.....

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Răspuns la discuția executarea silita a succesorilor
Deci,sa intelegem ca pe timpul vietii tatalui nostru,nu ne executa pe noi in locul lui?
Mai,exact,dupa deces cum si unde putem renunta la aceea mostenire?
Multumim....
Răspuns la discuția executarea silita a succesorilor
M-am pierdut,o sa contiunui nedumerirea.:
1.in calitate de succesori Anaf-ul ne va executa silit in timpul vietii tatalui sau numai dupa decesul lui.
2. exista vre-o varianta legala sa nu devenim succesori si sa renuntal la bete si masa precu si la datoriile ce le are el?
Orice sfat este binevenit.
Multumim...
Buna,rog a ne sfatui cinevain urmatoarea situatie:
Tatal nostru are datorii la Anaf (impozit forfetar neplatit) de mai multi ani(daca este nevoie explic).
Astazi,printr-un caz nefericit a-m aflat ca datoriile lui s-ar putea transfera asupra noastra,ca succesori ai lui.Nu avem proprietati imobile,doar eu,ca fiu a-m o masina din 1996.
Poate cineva ne ajuta cu un sfat,respectiv cum putem evita aceasta neplacere pe viitor de a-i platii datoriile,avind in vedere ca singurele lui bunuri ramase actuale,si probabil mostenirea mea si a sorei mele sunt 2 bete de pescuit vechi si o masa cu 2 scaune.
Foarte multumesc...
Discuție incurcatura....
Buna ziua,cer si eu un sfat :
Doresc sa-mi achizitionez locuinta in baza art.9 legea 112/95.
Niste cetateni au facut notificare prin 2003 asupra imobilului respectiv,care in 2009 luna septembrie a fost respinsa de primar deoarece acestia nu au putut face dovada calitatii de proprietar.Dupa ce a-m primit decizia primarului a-m depus cererea de cumparare care a fost respinsa de cei de la administatia Fondului Locativ din urm.motive:
......dipozitia primarului nu are specificata mentiunea : ramas definitiv.
......este necesara mentiunea privind radierea procesului de notificare din evidentele de carte funciara.
Va comunic ca pina la aceasta data,decizia primarului nu a fost contestata de catre cei ce au depus notificarea.
Va rog,daca aveti posibilitatea ajutati-ma cu un sfat,ce ar trebui sa fac in acest caz,care sunt termenele de atacare ale dipozitiei primarului de catre cei carora din motivele de mai sus le-au fost respinsa notificarea,precum si cine si cum trebuie sa faca radierea procesului de notificare din evidentele de carte funciara.
Va multumesc din suflet.
Buna ziua,cer si eu un sfat :
Doresc sa-mi achizitionez locuinta in baza art.9 legea 112/95.
Niste cetateni au facut notificare prin 2003 asupra imobilului respectiv,care in 2009 luna septembrie a fost respinsa de primar deoarece acestia nu au putut face dovada calitatii de proprietar.De la primarie a-m obtinut acest document cu respingerea notificarii care nu a fost contestata pina in ziua de azi,dupa care a-m depus cererea de cumparare care a fost respinsa din urm.motive:
.....dipozitia primarului nu are specificata mentiunea : ramas definitiv.
......este necesara mentiunea privind radierea procesului de notificare din evidentele de carte funciara.
Va rog,daca aveti posibilitatea ajutati-ma cu un sfat,ce ar trebui sa fac in acest caz,care sunt termenele de atacare ale dipozitiei primarului,etc.
Va multumesc din suflet.
Discuție Eroare....
Buna seara,a-m depus o cerere de cumparare a locuintei catre Fondul de Administrare...... in temeiul art.9 din legea 112/95 si din greseala,constat dupa 7 zile ca in cerere a-m trecut doar "art.9 din legea 12/95).Poate m-a indruma cineva cum pot remedia aceasta greseala avind in vedere ca cererea ar putea fii deja in vre-un dosar de lucru.
Multumesc tuturor....
Răspuns la discuția legea 677/2001
Multumesc mult,se pare ca o sa depind foarte mult de textul legii respective,mai exact : articolul 2 punctul 6 din legea 677/2001.
Daca cumva gresesc,astept o corectare.
Va multumesc.
Discuție legea 677/2001
In primul rind vreau sa multumesc d-lor TopDan si Cazacioc ptr. ineresul dansilor de a ma ajuta,din pacate,nu pot intelege legea 677/2001 deoarece nu cunosc termenii juridici din lege precum nu a-m nici cunostinte juridice despre legi,astfel o sa mai expun o data topicul/intrebarea poate primesc un raspuns cat mai clar daca incalc legea 677/2001 sau alte legi privind intentia mea de a-mi supraveghea bunurile cu sistem supraveghere,si,deoarece a-m diabet,prefer sa las hotii sa-mi fure tot si sa ma termine psihic,decat sa incalc vre-o lege si sa ajung pe unde nu trebuie la virsta mea.
Buna seara,deranjez din nou cu urmatoarea intrebare.Am achizitionat un sistem de supraveghere,deoarece in ultima saptamana mi-au disparut cam multe lucruri din curte cum ar fii tomberonul de gunoi,ghivece cu flori,1 roata de masina din setul de 4 roti de iarna,etc.Intrebarea ar fi : Daca locuiesc in imobil/curte comuna cu alti locatari si montez cele 4 camere de supraveghere pe lucrurile mele,dar in asa fel incat sa vad si posibilii hoti,(asta impune partial si vizibilitate pe poarta de acces pe care circula si vecinii mei,precum si drumul de acces catre poarta cu mentiunea ca nu totii vecinii sunt cu acest sistem de supraveghere) as dorii sa stiu daca incalc legea 677/2001 sau vre-o alta lege.Va multumesc.