avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela1985

Activitate mihaela1985

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti daca se poate contesta un proces verbal de contraventie, care nu a fost semnat de catre agentul constatator. Toate celelalte rubrici sunt completate, la prenumele agentului constatator este o litera pusa in plus la sfarsit si nu este semnatura agentului constatator. In cazul in care, se poate face contestatie, as vrea sa stiu care ar fi termenul de solutionare si daca pana atunci trebuie platita amenda la jumatate.
Va multumesc anticipat!
O zi frumoasa!
Am uitat sa precizez ca sotia nu a lucrat niciodata, iar sotul decedat a avut vechime 11 ani. Are vreun avantaj faptul ca a crescut 5 copii?
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta. Sotul, nascut in iulie 1954, a decedat in 1989,in urma unui accident de munca. Sotia, nascuta in iunie 1959 si casatorita din 1978, a ramas cu 5 copii minori pentru care a primit pensie de urmas pana la terminarea studiilor copiilor. Intrebarea este daca sotia are dreptul la o pensie in momentul de fata. Va multumesc.
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie. Dupa moartea tatalui, toti copiii ( 5 din casatoria anterioara si 2 din casatoria actuala), au renuntat la mostenirea lor in favoarea sotiei. Din cei 2 copii pe care ii avea cu sotia mostenitoare, unul a decedat inaintea mamei. Acesta, care a decedat, avea 2 copii. Dupa decesul mamei, cum se imparte mostenirea? Multumesc mult.
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc. De aici, inteleg ca nu se poate ocupa de aceste formalitati notarul public,eventual prin citarea lor, ci ar trebui sa ii caut eu.
Răspuns la discuția Succesiune
La care Directie de evidenta? Nu stiu unde locuiesc acum.
Răspuns la discuția Succesiune
La notarul public unde am fost, mi s-a spus ca este datoria mea de a cauta copiii si de a ii aduce la notar, iar in cazul in care nu ii gasesc, nu se poate incepe succesiunea. Problema este ca eu nu stiu cum i-as putea gasi (am doar numele,prenumele si CNP, iar adresa actuala nu o cunosc). La fel stiam si eu, ca se trimit citatii, dar la notar mi s-a spus ca nu se mai practica acesta metoda. Va rog sa imi spuneti unde pot gasi in lege aceasta procedura de citare a mostenitorilor. Multumesc mult.
Discuție Succesiune
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza in cazul inceperii unei succesiuni, dupa decesul ambilor parinti, cand unul dintre frati este decedat, dar are 2 copii din casatorii diferite, cu care nu s-a pastrat legatura. Ce se poate face in cazul in care nu se gasesc cei doi copii? Care sunt etapele? Va multumesc mult.
Va multumesc pentru promptitudine. Este obligatoriu, daca ma prezint la acest recurs, sa fiu reprezentata de avocat sau ma poate reprezenta un avocat din oficiu? Situatia financiara nu mai imi permite plata unui alt onorariu pentru recurs. O zi placuta.
Buna ziua. Sunt parte vatamata intr-un proces penal . M-am constituit si parte civila, iar procesul s-a incheiat cu condamnarea inculpatilor si plata daunelor morale si materiale. Daca inculpatii vor face recurs, sunt obligata sa particip si eu la proces in instanta? In cazul in care sentinta poate fi favorabila pentru ei, eu mai am dreptul sa fac un alt recurs? Va rog sa imi dati mai multe detalii privind aceasta problema. Va multumesc anticipat.