avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate felixtm

Activitate felixtm

Discuție Site pensiuni
Buna,

Impreuna cu alti prieteni detin un site in care ne propunem sa scriem despre locurile (pensiunile/hotelurile) pe care le-am vizitat noi sau vizitatorii nostri.
Am si eu cateva intrebari:

Putem scrie despre o anumita pensiune fara acordul proprietarului? (din cate stiu suntem intr-o tara libera) In articolele noastre scriem exact ceea ce gasim in acele locatii fara sa jignim (scriem multumirile si nemultumirile noastre ATAT- de exemplu ne-a placut gazda sau nu ni sa schimbat asternuturile , chestii deastea)

Poate un proprietar sa ne dea in judecata in urma acestor articole ?

Discuție Plata dividente
Am o intrebare la care va rog sa imi raspundeti.
Am actiuni la o firma.
Este legal ca unii ( ex: angajatii) sa primeasca dividentele mai repede iar altii (ex: fosti angajati) mai tarziu?
Si eu am o familie de bolnavi psihici in bloc care au venit de prin padurile moldovei in Timisoara (asa suntem noi blestemati) care asculta muzica NON-STOP (chiar si cand nu sunt acasa e muzica la maxim) , deja de aproape 5 ani era situatia asta , el era la parter eu la 2 si tremura mobila in casa nu alta... vecinele din bloc niste vaduve amarate si batrane nu aveau curaj sa zica nici pas de frica lor .

Am cerut ajutor la politie insa un politist e cuplat chiar cu o fata din familia asta, deci nu m-au bagat in seama . Ba ca legea nu il ajuta , bala,bla,bla

Asta pana intr-o zi cand m-am saturat de natia lor si am inceput sa depun ZILNIC plangeri in scris la politie, i-am "atentionat" pe politisti ca daca mai fac pe nepasatorii or sa ajunga civili , deoarece era pregatit sa depun plangeri si impotriva lor peste tot (la sectie, la municipala,judeteana ,etc) si am sa iau si vre-o 3 televiziuni dupa mine sa vada tot poporu cum se da politia cu infractoru'.

URMARE: Liniste in proportie de 99% (ziua mai are instincte de dj dar numai vre-o 10 minute...rezolv eu si ala 1 la % cat de curand).

Ca sa faci niste bolnavi de romani ca astia, sa respecter ceva, trebuie sa-i ataci pe toate fronturile. Eu de exemplu daca mai am probleme cu ei am cateva variante de domolire:
- sa depun si o reclamatie la urbanism (au modificat pereti de rezistenta in casa ilegal)
- sa depun o reclamatie la mediu pentru ca tot molozul l-au aruncat in beci si acolo sta de ani de zile (asa s-o fii facand de unde vin flamanzii astia , cine stie)
-mai sunt cateva dar nu vreau sa va plictisesc

IDEEA este ca in Romania legile nu prea te ajuta asa ca tre sa te descurci ....
M-as mira daca parlamentarii ar face o lege mai buna ca 61 pana in anul 2999.
Somnul e adanc-nu sunt sanse de trezire.
stefan.stan83 a scris:

eu 26 de anii si eu 24 de ani


EU sincer nu am inteles..... varsta lui :))

Mai mult de o amenda nu primiti.
Răspuns la discuția art.320 cp
Ok. Deci sa inteleg ca este o cu totul alta amenda decat cea data de politie in momentul reclamatiei?!
Daca da unde ar trebuii facuta acea plangere si ce dovezi trebuie aduse.
Va rog mai multe informatii.
Va multumesc pentru raspuns inca odata.
Discuție art.320 cp
Revin cu o problema mai veche si rog pe cei care cunosc sa ma indrume.

Deci am o familie vecini la bloc care asculta zilnic zi-noapte muzica(numai house bum bum) ei stau la parter eu la 2. De 4 ani se intampla astea si toata lumea moare de frica lor asa ca am de gand sa-i linistesc singur.
Am chemat politia de nenumarate ori odata a chemat si vecinii. Politistii au plecat si muzica a continuat. Ultimadata au injurat si politistii. Am purtat nenumarate discutii si cu politistul de proximitate care a facut si el o vizita familiei dar tot degeaba.
Muzica non stop la maxim.
Eu ma gandeam la art 320 CP si de aceea rog expertii sa imi spuna ce sanse am , ce trebuie sa fac , unde trebuie sa merg , ce trebuie sa prezint , etc.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Parola de id sparta si injurii
Aveti grija deacum de unde va mai logati pe messenger. Aflarea parolei in majoritatea cazurilor se face prin neglijenta utilizatorului care se conecteaza in alt loc decat acasa si se deconecteaza de la mess ne stergandu-si datele introduse la conectare fiind bifata casuta -remember my password- .
Răspuns la discuția Problema casti pentru copiat !!!
In Romania ar trebuii oprite prin orice mijloace alte lucruri spre vanzare :drogurile , armele care se vand si in magazine legale! .
Daca aceste lucruri cu adevarat periculoase nu numai unui om , nu sunt interzise va asigur ca niciodata niste amarate de casti care ajuta un analfabet sa ia BAC-ul , NU vor fii interzise.

Oricum daca exista interes impotriva copierii ,exista un dispozitiv care bruiaza semnalul gsm pe o raza de pana la 50m.... si nu costa decat vreo 250 ron..... DECI vointa sa fie....
Răspuns la discuția Pot fi acuzat de SPAM?
Nu poti fii tras la raspundere pentru ceea ce fac altii.
Exact cum a spus cel de mai sus ar fii bine sa treci la Termeni si Conditii un paragraf unde sa scrii clar ca este interzis ca link-ul sa fie transmis prin SPAM iar pedepsirea se face prin stergerea contului celui prins.
:)) ce discutii SF
Justitia a procedat corect. Inchisoare si pentru furtul a unui ban. E banul omului si NIMENI nu are dreptul sa i-l ia.
Ai scris ca varul i-a pus mana la gura - atunci cum poti spune ca nu a facut nimic??:stunned:
Si ce daca are 18 ani si nu are cazier? Infractiunea e infractiune. Nu-i destul ca la noi DABEA de la 18 ani poti sa feresti oamenii de infractori desi ar trebuii sa fie inchisi chiar de la 14 ani. Stiu unii care la 14 ani au experienta.. de te doare capu' la ce stie.
Spui ca politia l-a luat deacasa pe sus. Dar ce trebuia sa-l invite primadata la un suc ?
Bai ce oameni....