avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate iulya15

Activitate iulya15

Răspuns la discuția Permis retinut 30 zile
buna ziua revin cu intrebari, azi a primit acasa procesul verbal maine el vrea sa mearga la judecatorie sa depuna contestatia ,dar din cate stiu sunt in vacanta judecatorii etc, se poate depune contestatia si i se elibereaza acel certificat de grefa?
dar problema e alta eu i-am zis sa astepte cele 30 zile intre timp se intoarce in spania si sta in concediu fara plata vedem ce facem noi, el vrea sa depuna contestatia ca sa ia permisu inapoi , in cat timp poate avea raspunsul de la judecator ca e favorabil sau nu desi ma indoiesc ca el va avea castig daca e specificat ca a trecut pe culoarea rosie, spuneti-mi daca exista vreo sansa sa castige in instanta dat fiind faptul ca nu a mai avut niciodata probleme cu permis suspendat amenzi etc.
si daca nu castiga procesu si ele ste plecat din tara munceste si nu vine sa predea permisu ce urmari poate avea.
nu vad de ce nu ar mai vedea permisul inapoi daca specifica ca are un loc de munca in strainatate e o rusine ca muncesti unde castigi mai bine aici chiar nu inteleg ce ar putea patii in situatia mentionata de dumneavoastra.
multumesc anticipat.
buna seara, am si eu o problema sper sa ma poata ajuta cineva pt ca sunt disperata, sotului meu ia fost retinut permisu de conducere pt 30 de zile pt ca a trecut semaforu pe culoarea rosie, i-a dat dovada iar procesul verbal nu la semnat, problema este ca i-a explicat agentului ca intr-o saptamana trebuie sa plecam din tara in spania noi fiind in vacanta in romnaia ,daca nu ajungem ne pierdem locurile de munca fiind veniti cu masina tot cu masina trebuie sa ne intoarcem el lucreaza acolo sofer. acum as dori sa stiu ce modalitate avem de a-si recupera permisu de conducere daca noi trebuie sa plecam din tara, banuiesc ca trebuie sa mergem la judecatoria de unde apartinem ,luni voi ajunge si la un avocat sa vedem ce ne zice , dar pana luni sunt disperata nu stiu ce sa fac mai ales ca e vorba si de locurile de munca . va multumesc anticipat
Răspuns la discuția firma constructii
george_neagu a scris:

Da. Puteti modifica actul constitutiv pentru a adauga noi obiecte de activitate, sau daca deja le aveti trecute, trebuie sa vi le autorizati. Treaba asta se face la registrul comertului.


multumesc pt raspuns
Răspuns la discuția AUTORIZATIE
Dumitru R.G. a scris:

Buna ziua,
2. Problema este ca nu stiu care este codul caen#-o
Multumesc pt raspunsuri.


codul caen il gasesti in certificatul de inregistrare al firmei dvs .
succes
buna ziiua ,as dori sa stiu daca o firma de constructii isi poate schimba domeniul de activitate, adica as dori solicita un credit pt achizitia unei ferme(case) la tara cu teren , adica reprofilarea pe cresterea animalelor , agricultura etc.
multumesc anticipat.
Răspuns la discuția axa prioritara 4
multumesc pentru raspuns,inseamna ca mai am de asteptat 2 luni abia atunci pot merge la banci pt o cofinanatare.
POS CCE AXA 4 DI 2 la aceasta axa ma refeream imi cer scuze ca nu am specificat exact care era.multumesc.
buna seara,am si eu o intrebare un pot sa vad stadiul dosarului depus pt fonduri europene axa prioritara 4,cam cat dureaza pana se primeste un raspuns.
multumesc
am inteles.multumesc pentru raspuns.
Dar daca realizam un singur proiect si in el specificam pe langa achizitia de utilaje si sediu ,se poate?
buna ziua,suntem o firma de constructii ,am dori sa accesam fonduri europene pentru achizitie utilaje si pentru sediu cu teren pentru a avea unde depozita utilajele si a ne desfasura activitatea.Am fost si am vorbit cu firma de consultanta cu care vom realiza acest proiect iar acestia ne-au indrumat sa realizam 2 proiecte unu pentru achizitie utilaje iar al doilea pentru sediu cu teren.Intrebarea mea este se pot realiza 2 proiecte in acelasi timp pentru o singura firma si daca exista sansa ca acesea sa fie aprobate sau exista riscul sa pierdem niste bani.Mentinez ca firma este infintata in mediul rural.
multumesc anticipat
myryan26 a scris:

Buna, ma numesc Oana si locuiesc de 7 ani pe teritoriul Spaniei. Am o fetita de 3 ani rezultata dintr-o relatie cu un cetatean roman, insrisa in Registrul Civil din Spania de catre amandoi, deci tatal si-a recunoscut paternitatea, cel putin in fata autoritatilor spaniole. Am urmatoarea problema:nu pot inscrie fata ca cetean roman. M-am adresat Consulatului Roman din Sevilla in repetate randuri, insa cum eu am terminat relatia cu tatal fetei, mi s-a negat inscrierea fetei de catre autoritatile romana, motivand ca au nevoie de semnatura tatalui. Mi-au spus sa il dau in judecata pentru a cere custodia minorei si ca era preferabil sa o fac in Romania, cand exista un Regulament European,2201/2003 in acest sens.¿Romania a ratificat acest Regulament?
O alta indoiala pe care o am:cetatenia romana este un drept al copilui, prin nastere din parinti romani, nu a parintilor, asa ca este o chestiune independenta de cea a custodiei acestuia, care este un drept al parintelui, cel putin logica asa indica. Eu nu am medii economice pentru a suporta un proces in alta tara fata de cea de domiciliu, chiar daca acea alta tara este tara mea natala. Nu inteleg de ce i se neaga copilului meu dreptul la cetatenie, fiind in acest moment apatrida.
Aparte de problema semnaturii tatalui, mi s-au facut comentarii de tipul:"daca va apucati sa aveti copii ilegitimi","de ce nu v-ati casatorit","pana se rezolva problema sa o duc la medic privat si la o scoala privata", nascuta sau nu din parinti catatoriti fata are niste drepturi elementare, intre care si cel la cetatenie.
Va rog sa imi scuzati limbajul folosit, nu sunt pregatita in domeniu, dar sper ca m-am facut inteleasa.
Un salut si multumesc

buna
incearca sa iei legatura cu tatal copilului si explicai situatia ca trebuie sa inregistreze copilul si la consulatul roman din spania pt a primi certificatul romanesc copilul ,si fal sa inteleaga ca e vorba doar despre copil ,vrea nu vrea este al lui si ii poarta numele.
deci sa intelg ca cei de la consulat cer ca tatal sa fie prezent pt a solicita certificatul romanesc?
intreaba poate e valabila si o procura din partea tatalui in care de desemneaza pe tine sa poti inscrie copil;ul.
dar de ce trebuie sa duci copilul la scoala si medici privati daca acolo copilul este inregistrat?
si eu am nascut copilul in spania dar acu 5 ani stiu ca erau alte reguli la consulatul de la madrid.
mult succes.