avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate alphinista

Activitate alphinista

Bună seara tuturor. Sper ca cineva sa i-mi răspundă în următoarea problema: soacra mea este recăsătorit de 17 ani.primul soț decedat din căsnicia cu acesta doi copii,s-a făcut succesiune după tata fiecare dintre copii a primit 12,5%..întrebarea ar fi ce drepturi are sotul actual asupra casei în caz de decesul soacrei,,are vreun drept având în vedere ca s-au căsătorit după 4ani de la decesul primului soț adică nu a participat cu nimic la dobândirea bunului imobil.ce drepturi le revin celor doi copii în cazul în care mama decedează și ce drepturi iar reveni actualului soț dacă are drepturi multumesc anticipat.
Buna ziua as dori sa ma sfătuiți va rog...parintii mei au o varsta înaintată sau gandit sa puna bani la cec ptr vreun eventual deces....suntem doi frați care ar fi modalitatea cea mai corecta de a pune împuternicit ptr a scoate banii...sa aibe siguranta ca acesti bani vor fi folositi in scopul propus.multumesc
Este legal sau ilegal ca un Patron sa monteze microfoane ptr a asculta ce vb angajatii?astept rasp multumesc
Buna seara revin asupra intrebarii anterioare cum aflu daca avem sau nu contracte de munca,imi cer scuze ca am deschis o noua intrebare dar nu am stiu cum sa fac sa scriu la cea anterioara.bun in aceasta seara patronul nea tinut o sedinta...si nea comunicat ca avem contracte de munca si ca dupa noua lege nu e nevoie sa mai semnam vreun contract de munca ca si nesemnat noi suntem angajati si ni se platesc taxele la stat.va rog mult lamuritima trebuiesa semnam contract in trei exemplare sau nu ptr ca eu nu mai inteleg nimic.una dintre colege a intrebat daca poate sa vada undeva daca are sau nu contract iar el a zis ca da dar are nevoie de niste coduri.nu mai inteleg nimic credetima.
Sunt angajată a unei firme de alimentație publică cel putin asa vreau sa cred:-) lucrez in aceasta firma de 2luni patronul ne spune ca nea facut contractrle de munca insa nimeni nu a semnat nimic va rog sa imi spuneti cum aflu daca avem sau nu contracte de munca si ce presupune revisal daca ne inregistreaza in revisal nu mai trebuie sa citim si sa semnam un contract?suntem 11angajati si niciunul dintre noi nu a semnat vreun contract de munca.va rog sa imi răspundeți daca puteti sa ma ajutati in privința aceasta.
Răspuns la discuția demisie
functia mea de baza este cea de bucatar de asta i-mi fac griji oriunde m-as angaja s-ar suprapune functia de baza de pe contracte
Răspuns la discuția demisie
sincer stiu ca nu voi mai recupera nici un ban de la ei si tot sincer va spun ca nu ma mai intereseaza acest aspect,am obosit din decembrie sa tot astept dupa bunavointa lor.ma intereseaza sa inregistreze incetarea activitatii sa pot sa-mi gasesc un loc de munca,fara sa se suprapuna contractele.
Răspuns la discuția demisie
sunt mult mai multe nureguli,eu am scris aces articol ptr a da de inteles ca vreau sa terminam amiabil as fi putut la fel de bine sa invoc art 81 al8 lit c. ce ma sfatuiti ptr ca din rasp dumneavoastra inteleg ca ei pot sa inchida cim cand doresc dansii.

da stiu ca e greu de dovedit atata timp cat nu am nimic scris dar pot dovedi ca nu am primit un salariu stipulat pe contract mai exact cel din martie.

Discuție demisie
buna ziua va rog sa-mi raspunde-ti daca puteti sa ma ajutati intr-o problema.lucrez la o firma cu un contract de munca pe termen nedeterminat.am depus demisia cu art 55 lit b.toti angajatii suntem angajati cu salariul minim pe economie dar in mana luam mai mult.din luna decembrie nu ni s-au mai dat salariile cele la negru binenteles.nu vreau sa stau in preaviz ar putea firma sa ma oblige sa stau in preaviz?eu oricum la munca nu m-am mai dus de vineri,si nici nu ma voi duce.multumesc
va multumesc frumost pt ajutor va voi tine la curent o seara ninunata va doresc