avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2010 soluții astăzi
Forum Activitate irinacosiba

Activitate irinacosiba

Discuție Case de amanet
Buna seara,
In cadrul unei societati care are obiect de activitate " activitati de creditare-CAEN 6492"-case de amanet, trebuie facuta strict aceasta activitate sau pot efectua si servicii de xerox. Conform Legii 93/2009 aceste societati terbuie sa aiba obiect unic de activitatte?
buna ziua,
Am de decontat niste furnizori din anul 2010, iar pe chitanta scrie doar cv.marfa, fara a scrie nr.facturii decontate. Nu este vorba de TVA la incasare. Ordinea stingerii datoriilor este in ordinea vechimii? Exista act normativ?
Buna seara!
Sunt angajata la o societate care are sediul in Bucuresti, dar are si Punct de lucru in Orasul X(unde lucrez eu). Declaratia 112 se depune la Bucuresti. Am mers la Casa de Sanatae din orasul meu (X) pentru a viza o adeverinta de sanatate dar cei de acolo au zis ca figurez pe Bucuresti si nu o pot viza. Ce fac in aceasta situatie? Merg la Bucuresti? V a multumesc.
monografie contabila a inregistrarilor in cazul productiei de cherestea
bUNA ZIUA! Am si eu o mare problema: am participat la o licitatie - negociere cu publicare de anunt , la negociere din greseala am spus alta valoare iar acum vreau sa renunt. Se poate? Si daca da care sunt conswecintele . V amultumesc si astept urgent ajutor
cine ma poate ajuta cu inregistrarile contabile ce se fac la o brutarie? cum se calculeaza valoarea produsului finit ?
Buna Seara!
Va rog frumos sa-mi spuneti care sunt inregistrarile contabile pentru constituirea provizioanelor pentru creantele asupra clientilor in cazul in care clientul este in faliment?
Buna seara!
daca sunt persoana straina cu resedinta intr-o localitate din romania si sunt vicepresedinte la o asociatie ma pot asigura la pensii conform legii 19/2000 cu declaratie de asigurare?
Va multumesc!
Buna ziua!
Sunt o societate care achizitioneaza deseuri metalice neferoase si de la persoane fizice si de la societati comerciale. Daca societatea de la care cumpar deseuri este autorizata de mediu eu cand vand deseurile platesc o contributie de 3% la fondul de mediu? Eu trebuie sa fiu autorizata de mediu sau este suficient sa am in domeniu de activitate (caen) vanzarea de deseuri?
Va multumesc!
Buna seara!
In cazul in care la o asociatie de proprietari femeia de serviciu este angajata cu conventie civila, se supune OUG 82/2010? Se plateste pentru ea CAs, Somaj si sanatate?
Va multumesc