avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate Florescu Madalina

Activitate Florescu Madalina

Buna ziua
Asa am gandit si eu, dar exista salariati care stau in concediu medical mai multe luni. Decizia trebuie emisa in termen de 30 de zile de la inregistrarea Referatului (22.03) si intra in vigoare in termen de 5 zile de la comunicare.
Ce termen trec in decizie si cum o comunic?

Multumesc!
Decizie concediere

Buna ziua. Am convocat un salariat la cercetarea disciplinara, s-a prezentat, urmand ca societatea sa emita decizia de sanctionare.
Chiar a doua zi, salariatul a prezentat un certificat medical. Cu ce data mai putem emite decizia de concediere, avand in vedere ca cim este suspendat?

Multumesc frumos!
Acord de functionare Primarie

Buna ziua
O societate detine un sediu secundar intr-o comuna din judetul Valcea, iar activitatea pe care o desfasoara este de transporturi rutiere de marfuri, iar activitatea se desfasoara la terti.
Primaria solicita obtinerea unui acord de functionare. Eu stiu ca numai comerciantii care desfasoara anumite activitati au nevoie de acord (restaurante, magazine, cantine, brutarii, etc) nu orice societate comerciala.

Este ok sa ceara acest acord tuturor societatilor din comuna? Evident este vorba de taxa pentru eliberare acord (care nu este mica..)
Nu am fost informati si care este baza legala.

Multumesc!
Multumesc pentru raspuns. Asa am considerat si eu insa am discutat cu juristul care spune ca Legea 263 este lege speciala si deroga de la legea generala, care este Codul Muncii....
Salariata pensionata anticipat

Buna ziua si La multi ani tuturor!
O salariata a informat angajatorul in luna decembrie, ca a primit decizia pentru pensionare anticipata partial. Angajatorul a decis incetarea de drept a cim, conform art. 56 alin 1 litc).
Angajata revine si spune ca nu este hotarata sa ramana la pensie, drept pentru care are un termen de 30 zile sa conteste decizia sau sa anuleze cererea de pensionare, cf 106 aliniatul 3 din legea 263/2010. Ce poate face angajatorul in acest caz? Inceteaza cim la data comunicarii deciziei de pensionare sau asteapta cele 30 zile pentru ca salariata sa se decida daca ramane sau nu salariata?

Multumesc!
Reintroducere cerere insolventa

Buna ziua.
Am cerut insolventa unui debitor si am primit termen in martie 2024.
Debitorul este dispus sa facem un plan de esalonare datorii cu oferirea unor garantii, cu conditia sa imi retrag cererea de la instanta.
In cazul in care nu plateste conform esalonarii, pot introduce la plata garantiile, dar mai pot reveni la instanta cu cererea de intrare in insolventa la acelasi termen din martie?

Multumesc
Alegerea reprezentantilor salariatilor

Buna ziua.
O societate are 28 puncte de lucru (sedii secundare inregistrate la ORC) si se pune problema alegerii reprezentantilor salariatilor pentru negocierea CCM. Fiecare punct de lucru insa, doreste sa aiba reprezentantul sau, ales de salariatii pctlui de lucru! In aceste conditii, cum poate fi indeplinita conditia de 50%+1 din numarul total de salariati pentru a fi ales? Unele pct de lucru au 5, altele 40 salariati. Angajatorul este de acord cu acest lucru, insa se pune intrebarea cum se va organiza procesul de alegere in aceste conditii, pentru a nu fi respins CCM de catre ITM pentru nereprezentativitate.

Multumesc
Buna ziua.
Un salariat care are venituri ocazionale (lureaza numai pe proiecte, atunci cand sunt) a primit o poprire de la executorul judecatoresc.
In aceste conditii, ce raspund executorului? asupra caror venituri se va infiinta poprirea?

Multumesc
Drepturi salariat temporar

Buna ziua
Un salariat temporar, utilizat in baza unui contract de leasing de personal incheiat cu un agent, beneficiaza de prevederile ccm de la nivelul utilizatorului?

Multumesc
Multumesc frumos!