avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela dorobantu

Activitate mihaela dorobantu

Răspuns la discuția acordare de masuri reparatorii
Multumesc pentru raspuns.Asa voi face si,daca doriti,va pot tine la curent cu mersul lucrurilor.Inca o data,multumesc.
Răspuns la discuția acordare de masuri reparatorii
Dispozitia emisa de primaria municipiului exista,asa cum am spus,dar respectivul certificat de mostenitor este cerut de Comisia Centrala pentru Stabilirea Despagubirilor din Bucuresti.
Răspuns la discuția acordare de masuri reparatorii
Primaria municipiului a emis respectiva notificare in conformitate cu legea amintita,dar pentru obtinerea despagubirii este de urmat un drum presarat cu o sumedenie de hartoape.Iar una din ”hartoape”este certificatul de care vorbeam si pe care nu stiu de unde sa-l iau.
In urma cu 30 de ani,marele conducator ne-a demolat casa in care familia mea locuia de generatii si a hotarat ca trebuie sa ne mutam la bloc,intr-un apartament pe care l-am si platit,fireste.Dupa caderea Maretului s-a decis ca trebuie sa fie acordate niste sume de bani celor”demolati”,drept masura reparatorie pt.imobilul daramat candva.Aici incepe problema mea-fiind unicul mostenitor al acelui imobil,dar fara sa am efectiv un certificat in care la masa succesorala sa fie trecuta casa cu pricina,m-am impotmolit.Apelez la bunavointa celor in masura sa cunoasca ce e de facut pentru a-mi da o mana de ajutor.Ce e de facut si ce acte sunt necesare?Mii de multumiri.
Răspuns la discuția mostenire
Am auzit -dar nu ma pot erija in atoatecunoscatoare-ca se poate face un act de vanzare cumparare intre dvs.si mama dvs.,care nu poate fi atacat de fratii dvs.dupa decesul mamei.Merita sa va interesati cu privire la asta.
Multumesc din suflet.In ceea ce priveste reactia notarului vis-a-vis de boala aceasta,eram constienta si perfect de acord.Am vrut sa fiu sincera 100%cand am povestit toata situatia,altfel as fi putut trece sub tacere ”detaliul”asta.Si,da,chiar am hotarat impreuna sa vindem casa.Banii obtinuti vor merge intr-un cont de unde se va plati lunar datoria catre institutia unde va fi internat.Nu trebuie sa spun eu cat de costisitoare sunt toate astea,tocmai de aceea s-a ajuns aici.
In orice caz,multumesc din nou.Stiam ca nu gresesc cerand un sfat aici,chiar daca am fost privita cu suspiciune de cei din jur.Felicitari pentru ceea ce faceti.
Multumesc pentru raspuns.Sper ca toate aceste demersuri sa nu dureze foarte mult,pentru ca mi-as dori sa nu i se intample nimic pana atunci.
Sunt intr-o mare incurcatura si am nevoie de ajutor.Problema mea este starea de sanatate a tatalui meu,operat de cancer de prostata,suferind de Alzheimer si recent diagnosticat cu cancer pulmonar.Nu imi mai pot permite sa il sustin financiar si nu pot fi tot timpul in preajma sa cand are nevoie si am hotarat impreuna cu el sa vindem locuinta in care sta acum si sa il internam intr-o institutie specializata unde sa poata fi ingrijit de personal medical si sa nu duca lipsa de nimic.
Intrebarea mea este daca pot obtine o procura semnata de el prin care sa am libertatea de a vinde locuinta si care sunt pasii ce trebuie urmati.Precizez ca m-am gandit la aceasta modalitate pentru a evita oboseala la ca ar fi supus in cazul in care ar fi nevoit sa participe la toate operatiunile necesare,fiind extrem de slabit.
Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare un raspuns.

Mihaela Dorobantu
Nu stiu daca asta e denumirea corecta,dar voi continua:in urma cu 3 ani o buna prietena a mamei mele s-a imbolnavit.Diagnosticul a fost de dementa senila si din acel moment mama a inceput sa o ingrijeasca,dna.respectiva neavand niciun fel de rude.Din vara anului trecut mama a fost sfatuita sa inceapa demersurile cuvenite pt.a putea beneficia de locuinta prietenei sale.Dupa multe hartii si cereri completate,dupa vizita unor persoane competente care au dorit sa vada cum este ingrijita dna.cu pricina mai ramasesera putine de facut pt.a duce la capat ceea ce incepuse in vara.Surpriza a fost cand o persoana de la primaria de sector i-a spus mamei ca,bolnava nefiind capabila sa semneze un act de vanzare-cumparare,primaria va deschide un cont in care va intra pensia bolnavei care va trebui ingrijita din alte venituri.Problema este ca medicamentele,facturile la utilitati si intretinerea ar costa mai mult decat pensia mamei,ea fiind nevoita sa achite si propriile ei datorii.Este corect si legal ceea ce i s-a spus?
Multumesc pentru lamurire.Incerc sa accesez adresa pe care mi-ati dat-o.