avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate Sleipnir23

Activitate Sleipnir23

Buna seara,

Anul trecut am cumparat prin credit ipotecar un apartament cu modificari interioare care nu apar in schita cadastrala. Modificarile au fost trecute si in raportul de evaluare facut de banca. Banca a solicitat doar avizul unui expert tehnic prin care sa se spuna daca a fost afectata structura de rezistenta. Au fost daramate o camara si o debara si peretele dintre hol si bucatarie. Avizul a fost favorabil. Acum as dori sa intru in legalitate si sa refac schita cadastrala ca sa fie in conformitate cu realitatea. Care ar fi pasii de urmat. Avizul expertului tehnic il am. Avand in vedere ca pot dovedi cu acte (evaluarea apartamentului) ca nu am facut eu modificarile ci proprietarul anterior, mai primesc amenda? Multumesc
Buna seara,

Am demarat procesul pentru cumpararea unui apartament cu 3 camere prin credit ipotecar. Am semnat antecontract si am depus toate actele la banca. Creditul pe care vreau sa il obtin este in valoare de 42500 de euro, iar pretul apartamentului este de 56000 de euro diferenta fiind suportata din surse proprii. Astazi a fost finalizata si evaluarea, apartamentul fiind evaluat la 60000 de Euro. Proprietarul a facut niste modificari in apartament care nu apar in releveu. Peretele dintre hol si bucatarie a fost daramat partial si facut gen bar, iar debaraua si camara din bucatarie au fost daramate pentru a mari bucatarie (toti peretii fiind din BCA). Aceste modificari au fost facute cel mai probabil fara a obtine autorizatiile necesare. Cand evaluatorul a facut inspectia apartamentului nu a zis nimic de aceste modificari ca ar trebui refacute cum erau initial, doar si le-a notat. In raportul de evaluare sunt mentionate la rubrica "Modificari fata de schita cadastrala". Tot astazi am fost sa duc evaluarea la banca. Credeti ca vor respinge dosarul din cauza acestor mentiuni din raportul de evaluare. Daca da, care ar fi solutiile? Am inteles ca unele banci accepta doar o expertiza tehnica din partea unui inginer structurist. Pretul evaluat este cu mult peste creditul acordat de banca, deci din punctul asta de vedere nu cred ca ar fi probleme.
Pe mine m-a deranjat modul in care s-a comportat proprietarul cu mine in ultimele zile. Ba chiar m-a amenintat ca ma da afara, duminica asta cu toate ca i-am platit chiria pana pe 15 aprilie. Este inacceptabila atitudinea proprietarului avand in vedere ca timp de trei ani de zile i-am platit chirie in valoare de aproximativ 10000 de euro si niciodata nu am intarziat cu plata chiriei sau a utilitatilor. Nu trebuia sa se comporte asa. Mi-a zis referitor la banii pe garantie ca in viata mai trebuie sa si pierzi. Nu ma mai intereseaza acei 135 de euro. Vreau sa-i demonstrez ca intr-adevar, in viata mai si pierzi. Sa inteleg ca pot face reclamatie pe baza chitantelor si a facturilor pe care le-am platit pe parcusul sederii mele in apartamentul respectiv?
Buna seara,

De 3 ani stau cu chirie intr-un apartament de doua camere. In momentul in care m-am mutat in acest apartament am platit o luna de chirie (260 Euro), plus o luna de chirie garantie (260 Euro). Acum mi-am cumparat un apartament si nu mai este nevoie sa stau in chirie. Am anuntat proprietarul cu 2 luni inainte ca o sa ma mut din casa respectiva. Am platit toate utilitatile care au fost facturate pana acum si anume: intretinerea pe luna februarie, TV+internet pe luna martie+factura de lumina care este calculata pana pe 15 martie. Am convenit cu proprietarul sa plateasca el restul de cheltuieli pentru utilitati care mai raman. Eu pe 15 aprilie o sa eliberez apartamentul, deci or sa ramana de platit urmatoarele utilitati: luna martie+luna aprilie de intretinere, internet+TV pentru luna aprilie si luna care o sa se calculeze pana la data de 15 aprilie. Din calculele mele toate aceste utilitati fac in jur de 550 RON (125 Euro). Chiria e de 260 de euro pe luna, pe care am platit-o pe data de 1 a fiecarei luni, de fiecare data in avans. I-am platit pentru luna aprilie, jumatate de chirie adica 130 de euro. Se pare ca proprietarul s-a suparat pe mine si mi-a facut o gramada scandal ca sa nu-mi mai dea inapoi diferenta de garantie, adica 135 Euro (260-125 Euro utilitatile restante). M-am enervat si m-am hotarat sa-l reclam pe proprietar la fisc. In primul rand apartamentul este ipotecat pentru un credit de nevoi personale cu ipoteca si din cate stiu nu avea voie sa-l inchirieze. In al doilea rand nu am fost inregistrati la fisc, iar timp de trei ani de zile nu a platit niciun fel de impozit pentru chiria incasata, adica a prejudiciat statul cu ~ 1500 de euro. Mentionez ca am toate chitantele si facturile din toti anii in care am stat. de la intretinere+internet si TV+lumina, prin care pot dovedi ca am stat in acea casa timp de trei ani de zile in chirie. La inceput, proprietarul a incercat sa ne inregistreze la fisc dar nu a reusit din cauza ipotecii, iar pe urma a lasat asa fiind si in avantajul lui. Sunt dispus sa depun marturie la autoritatile competente si sa le pun la dispozitie toate chitantele pe care le am ca sa dovedesc ca am locuit in acea casa in chirie. Unde pot face acest lucru? Multumesc frumos.
Multumesc pentru raspuns. Se pare ca notarul a reusit sa scoata un extras de carte funciara de informare si intradevar apare ca este blocata cartea funciara pentru notarul respectiv. Nu inteleg cum cei de la BRD l-au acceptat pe cel de autentificare, stiind ce vor cei de la fond, ca doar eu nu sunt primul client cu dosar prima casa.....Chiar nu recomand nimanui sa mearga sa faca vreun credit sau macar sa-si deschida un cont curent la BRD, pentru ca asa lipsa de profesionalism nu am intalnit in viata mea.......
Buna seara,

Va contactez in legatura cu o problema pe care am intampinat-o la fondul de garantare. Incerc sa obtin un credit prin prima casa de la BRD. Dosarul a fost aprobat de catre cei de la BRD. Cand s-au obtinut toate aprobarile de la BRD, mi-au spus ca este necesar ca sa aduca proprietarul un nou extras de carte funciara, dar proprietarul din greseala, sau din greseala notarului au scos extras de carte funciara pentru autentificare in loc de pentru informare, iar cei de la fond au dat dosarul inapoi la BRD pentru ca ei doresc extras de carte funciara pentru informare. Am inteles ca amandoua ar fi bune si nu ar avea de ce sa nu-l accepte pe cel de autentificare, ba mai mult cel pentru autentificare este mai sigur, deoarece se blocheaza cartea funciara. Antecontractul mai are un pic si expira. Mi se pare absurd ca sa ateptam 10 zile lucratoare pentru deblocarea cartii funciare, atata timp cat cei de la fond pot lucra dosarul pe baza extrasului de carte funciara pentru autentificare. Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie? Multumesc frumos
Buna seara,

Am gasit un apartament de doua camere care este ipotecat la Volksbank. Am demarat procesul pentru a achizitiona acest apartament prin programul prima casa. Proprietarul a obtinul un acord de instrainare de la Volksbank. Banca la care am solicitat creditul este BRD. Acum dosarul este in ultima faza, si anume la fondul de garantare. Am niste nelamuriri cu privire la CVC care o sa se faca in momentul in care dosarul o sa iasa de la fond si o sa se semneze contractul de credit. Pretul convenit al apartamentului este de 39000 de euro. Suma pe care trebuie s-o ramburseze proprietarul catre Volksbank este mai mare de 39000 de euro, dar Volkbank-ul mentioneaza in acordul de instrainare care este de acord cu ridicarea ipotecii daca primeste 39000 de euro, ramanand ca restul de bani pe care ii are de recuperat de la proprietar sa-i treaca pe un credit de nevoi personale si sa-i reesaloneze. Cei 39000 de euro se vor transfera dintr-un cont deschis de mine la BRD in contul mentionat de cei de la Volsbank in acordul de instrainare. Am inteles de la ofiterul de credit de la BRD ca se va face un ordin de plata conditionat. Aveti idee in ce consta acest ordin de plata? Pe mine ma nelinisteste faptul ca in acordul de instrainare de la Volksbank scrie asa: "In contractul de vanzare-cumparare ce urmeaza a se incheia, sa fie stipulata expres mentinerea ipotecii, impreuna cu interdicitiile aferente constituite in favoarea Volksbank, conform contractului de garantie reala imobiliara, asupra imobilului", dar mai scrie ca: "Banca se obliga ca in termen de 3 zile de la incasarea sumei de 39000 de euro sa prezinte declaratiile autentice notarile prin care este de acord cu radierea ipotecii si a interdictiilor existente in prezent". Exista vreun risc sa raman si cu aceasta ipoteca, cu toate ca se face acel ordin de plata conditionat? Mie mi se parea normal ca intai sa se ridice ipoteca de catre Volksbank, iar apoi sa se faca CVC cu imobilul liber de orice sarcini. Se poate mentiona in CVC ca devine nul in cazul in care Volksbank nu ridica ipoteca? Multumesc
Răspuns la discuția Problema cadastru si intabulare
Se pare ca proprietarul de la care vreau sa cumpar apartamentul a reusit sa intabuleze boxa pe numele dansului si acum apare in cartea funciara alaturi de apartament. Acum dorinta bancii este ca aceasta boxa sa fie trecuta si in promisiunea de cumparare, dar aici intervine aceasi problema. Notarul care a facut promisiunea de cumpararea nu vrea sa o stipuleze chiar daca e intabulata pe numele proprietarului, motivand ca nu apare in mod explicit in CVC din 1995, acolo fiind stipulat ca "se vinde apartamentul cu 2 camere+dependinte" si nu se scrie nimic de boxa. Chiar nu pot sa inteleg care este problema avand in vedere ca acum este si mentionata in cartea funciara pe numele proprietarului de la care vreau sa cumpar. Credeti ca pot rezolva la un alt notar? Sa incerc sa refac promisiunea de cumparare de la ult notar in care sa se mentioneze si de boxa?
Răspuns la discuția Problema cadastru si intabulare
Boxa respectiva a fost vanduta primului proprietar si apare separat in acte. Ea a fost predata cu proces verbal de predare-primire. Ni s-a spus ca se poate face o rectificare la notarul care a gresit CVC-ul in 1995 si pe baza acelei rectificari sa se intabuleze boxa pe numele actualului proprietar, iar intabularea va dura 3 zile lucratoare. Din pacate CVC din 1995 s-a facut la un notariat de stat, iar acel notar a murit. Se poate face aceasta rectificare la alt notar?
Răspuns la discuția Problema cadastru si intabulare
Agentul mi-a spus ca exista o varianta pe care notarul meu nu vrea sa o accepte. Cica, s-ar putea sa se faca un act aditional la contractul de vanzare-cumparare din 1995, fara prezenta proprietarului care e plecat in Canada si anume: se da un anunt in ziar prin care se cheama proprietarul din Canada si daca acesta nu se prezinta se trece boxa pe numele proprietarul actual. Se poate face asa ceva?