avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate Vasilica58

Activitate Vasilica58

Răspuns la discuția daune morale de la sot?
Multumesc frumos pentru rapiditatea raspunsului,va doresc o zi buna.
buna ziua ,va rog sa - mi dati un sfat in urmatoarea problema:
am discuti frecvente cu sotu referitor la paternitatea copilului,as vrea sa stiu cum pot sa ii dovedesc legal ca este copillul lui si daca pot sa ii cer daune morale pe langa pensia pentru copil. Vreau sa divortez deoarece situatia devine alarmanta cu fiecare zi avem certuri zilnice din orice si toate se incheie cu reprosu ca nu e copilu lui.
Multumesc anticipat ,astept sfatul dv.
cu stima, Vasilica
Buna ziua,
va rog un raspuns in urmatorea problema; merg in martie in Irlanda si cineva ma roaga sa insotesc un copil minor cu pasaport Irlandez de la aeroport .Mamica respectiva spune ca nu as avea probleme deoarece copilul are pasaport eu stiam ca pentru minorii care nu sunt cu parinti trebuie procura.
multumesc anticipat
Discuție execut de banca
buna ziua,sotu detine o firma (asociat unic) si are un credit la banca pentru firma care este acoperit 140% cu bunurile firmei si bunurile personale ale noastre ca soti(teren si ap.).in cazu
in care se ajunge la executate de catre banca ,deoarece nu mai poate plati ratele,ce se executa intai bunurile firmei sau bunurile propri? Banca zice ca bunurile propri ca sunt mai usor de vandut,decat bunu firmei(hala com.)Va rog sa imi explicati dv.cum ar fi corect si ce ar trebui sa fac eu in situatia in care m-am separat de sot si locuiesc in ap. care este girat deoarece sunt santajata de sot si de banca pentru diverse semnaturi ca pot sa pierd ap.
Va rog mult sa imi dati un sfat!
multumesc anticipat,
Răspuns la discuția va rog un sfat despre donatie!
multumesc mult de raspuns,in cazu in care mai vin alti mostenitori cum protejez copii,ca sa poata ramane cu locuintele?
inca odata multumesc
buna ziua,incep prin a va multumi pentru raspunsurile anterioare,si continui cu rugamintea de a ma ajuta cu urmatoarea problema;
sunt despartita fara divort iar sotu vine cu propunerea ca cele locuinte pe care le detinem impreuna sa le donam celor 2 copii cu drept de abitatie.Teama mea este daca dupa donatie se poate razgandi si retrage donatia find un tip destul de dificil si care profita de faptu ca are bani si crede ca toate se rezolva cum vrea el ,si faptu ca eu ar trebui sa donez casa fetei, ma cam tem de ginere.exista un fel de donatie prin care sa raman proprietar si sa revina fetei locuinta dupa decesu meu?. Sau dati-mi dv. un sfat cum sa fac ideea lui este ca eu sa nu am nimic pe numele meu ca sa nu vina frati mei cu pretenti.
multumesc!
Răspuns la discuția alipire 2 terenuri
multumesc de raspuns,
am inteles suntem despartiti fara partaj
buna ziua,va rog mult ajutati-ma cu un raspuns:detin impruna cu sotu 2 terenuri pe care le-am girat impreuna pentru un credit pe 10ani necesar firmei la care el este asociat unic.Pe aceste terenuri s-a construit o hala cu bani de la banca iar noi ne-am despartit,nu inteleg acum dupa 3 ani de ce imi cere sa fiu de acord cu alipirea terenurilor(el spune ca ptr. banca).
Nu imi este clar? eu pierd terenu prin alipirea asta,am impresia ca vrea sa il treaca firmei lui.
va multumes astept re.
adriana olteanu a scris:

Solicitati desfacerea casatoriei prin acordul sotilor si obligarea sotului la plata unei pensii de intretinere catre dvs, dar este necesar sa dovediti ca va aflati in stare de nevoie (ex. imposibilitatea de a muncii datorita bolii).


multumesc mult de raspuns,ma ajuta diagnosticu de depresie severa si hepatita cu virus B,pe care il am in decizia de pensie
Va multumesc mult pentru raspuns,va rog sa imi spuneti daca ma incadrez cu boala.Eu find pensionata pentru hepatita cu virus B si depresie severa ,am urmat un tratament cu interferon timp de 1an.Momentu in care a parasit domiciliu si s-a mutat cu o alta femeie, era cu 3 luni inainte de a termina acest tratament.Acest lucru a dus la depresie ,diagnosticu actual fiid ''depresie majora si hepatpta cu virus B.
Inca o data multumesc .