avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1398 soluții astăzi
Forum Activitate Gheorghe Costel

Activitate Gheorghe Costel

Ar fi o solutie sa sesizati Comisia de Disciplina a ITM-ului, daca or avea asa ceva, in legatura cu conduita functionarilor respectivi.Sansele de reusita sunt insa mici si e posibil sa se razbune, o buna prietene de-ale mele s-a fript cu sesizarile si imi pare rau ca eu am indrumat-o la ITM cu reclamatia.
Aveti dreptate, ei nici nu trebuie sa anunte controlul si au obligatia de confidentialitate...Am si eu destule cazuri concrete de coruptie la ITM...
Rusinicaaa....O sa revin si o sa le postez!
In opinia mea este o masura abuziva, care nu are in vedere nici macar cazuistica medicala.Eu am avut o depresie pentru care am stat trei saptamani in spital si apoi pana la 60 de zile acasa...Recomandarea medicilor a fost sa incerc o perioada cat mai mare de refacere psihica, cu concediu medical prelungit, plimbari in aer liber, eventual mers intr-o statiune.E dovedit stiintific faptul ca pe depresie exista cea mai mare incapacitate temporara de munca, a se vedea indicatorii DALY(disability adjusted life years).Ce-ar face politia in acest caz?E aberant, nu m-as simti in largul meu, ca doar nu sunt sub control judiciar.Exista destule boli care nu necesita izolarea pe care o vede domnul Bazac, un mare farseur al politicii romanesti...Umblati la cauze, oameni buni, la salarizarea mizerabila a medicilor si la alte ratiuni, nu va repeziti sa luati masuri politienesti.Mi se pare jenant si inuman...
Care este "abaterea deosebit de grava?"
M-ar interesa totusi sfatul unui jurist, adica as vrea sa stiu daca Legea 53/2003 e legea de la care deroga Legea 260/2009, si care lege trebuie aplicata,Codul Muncii sau Legea 260/2009?
As vrea cateva precizari...
Cui ati facut solicitarea?In general Ministerul Sanatatii a admis promovarile, la fel ca si ANFP.
Daca unitatea este cea care v-a respins cererea trebuie sa o faca motivat si daca nu sunteti multumit de raspuns, nu va ramane decat sa petitionati Agentia Nationala a Functionarului Public si Ministerul Sanatatii.
Nu exclud nici o actiune in contencios administrativ, in instanta.|
Trimiteti-mi un mesaj privat si dati-mi mai multe detalii.
Lucrez intr-o Directie de Sanatate Publica si, recent, ni s-au taiat sporurile-toate-si chiar ni s-a oprit din salariul de baza intr-o luna, luna trecuta.Am citit cu atentie legile in vigoare si am constatat ca ele cuprind numeroase inadvertente.Astfel,OUG 31/2009 si OUG 41/2009 mentin drepturile acordate prin OG 10/2008(legea de salarizare a personalului contractual bugetar) si OUG 9/2008(functionari publici).OUG 35/2009, aprobata prin Legea 260/2009 prevede insa, la art.XIX ca "ordonatorii principali de credite au obligatia de a se incadra in limitele de cheltuieli cu personalul, asa cum sunt acestea prevazute in legea bugetara anuala".Atunci imi pun intrebarea fireasca "Cum sa se mai respecte legile de salarizare, daca trebuie ca ordonatorii principali de credite trebuie sa se incadreze intr-un buget mic, care nu acopera nevoile de salarizare, si care va fi si mai mic, in anul urmator?"O alta intrebare legitima ar fi daca in acest caz se mai poate aplica Legea 53/2003, respectiv Codul Muncii...Vom hotari astazi daca se impune sa actionam in instanta Directia de Sanatate Publica si Ministerul Sanatatii si in baza caror legi, ca sincer cred ca nici un jurist, avocat sau magistrat nu se mai poate descurca in acest hatis legislativ.E un paradox aici, avem si nu avem lege, e chiar anomic ce se intampla.In cazul unui proces, se poate ridica exceptia de neconstitutionalitate a art.XIX din OUG 35/2009?Eu consider ca e o speta interesanta si actuala si sper ca nu v-am plictisit cu insiruirea actelor(cred ca nu e nevoie sa le mai treceti in revista).Ce sa facem?Parerea mea este ca se disimuleaza niscaiva disponibilizari, pe care nimeni nu vrea sa si le asume, mai ales ca se apropie alegerile prezidentiale...