avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1215 soluții astăzi
Forum Activitate ciprian_br

Activitate ciprian_br

doresc sa stiu daca datorez cas pentru perioada cat nu am avut de munca respectiv ianuarie 2011-februarie 2012, nu figurez cu un venituri, in aceasta perioada am primit bani intr-un cont (o veche datorie de la un prieten) in valoare de 300 de ron, si am folosit tranzactii cu un card de cumparaturi achizitionat inainte de a ramane fara loc de munca

precizez ca in aceasta perioada nu am avut nevoie de spitalizare, vizite medici, etc

am tot mai multi prieteni care primesc scrisori in care sunt instiintati de plata penalitati din anii anteriori pentru neplasata cas, dar de ce ajung in 2013 pentru neplata unor contributii din perioada 2010-2012 si nu ajung la sfarsit de an, cum sunt instiintarile de neplata a impozitelor


Răspuns la discuția Contributii PFA 2011
daca am contract de munca de 2 ore/zi minimul pe economie(704/4) si infiintez un pfa mai sunt obligat pentru plata celor 222 de ron pentru pensie?
dariad a scris:

ciprian_br a scris:

legea incurajeaza munca la negru pentru cei cu venituri mici


Exact. Si se va intampla nu numai acest lucru. Statul va avea doar de pierdut. Va scadea numarul acelora care nu vor mai plati contributii si impozite si vor alege alte cai: strainatate, viata la tara etc. Efectul acestor legi aberante va fi exact invers!!!


eu cel putin am venituri brute de 10000-12000 anual nedeclarate si profit de aproximativ 60%, este singurul venit momentan si vroiam sa intru in legalitate

noua lege ma face sa continui munca la negru, sau cel putin trebuia o perioada de gratie de 1-2 ani pentru cei care incep o afacere ca sa se puna pe picioare

daca scad toate cheltuielile lunare mancare intretinere etc - eu nu am de unde sa dau toate contributiile lunare din profit

daca sunt ang cu carte de munca 2 ore pe zi cu minimul pe ec brut (708/4) mai platesc acei 220ron la pensii in caz ca imi deschid pfa?
legea incurajeaza munca la negru pentru cei cu venituri mici
e o prostie legea cu cei 8088 de ron venit brut

daca am venit brut anual de 10000ron si un profit de 5000ron.. scadem 12x222, 5.5% asigurare si 16% impozit..si ghici cu ce mai raman?

cu nimik
Răspuns la discuția legea 263/2010
Vnet=Vbrut-Cheltuieli

chestia cu 222ron pentru cineva cu o ii starter ii taie elanul

eu vroiam sa intru in legalitate dar acei 222ron din start inseamna ff mult de inceput mai ales pentru vremurile astea

o lege "excelenta"
la real se mai plateste acel 31.3% - legea pensiilor 263/2010?
Răspuns la discuția contributie din norma de venit
e clar pentru inceput o sa optez pentru sistemul real

intrebarea mea este daca si pentru sistemul real se aplica

c. casa de pensii, fiind PFA aveti obligatia contributiei la pensii, 31.3% din 708 RON pentru fiecare luna din anul 2011, iese 222 RON / luna, se plateste lunar
buna ziua

intentionez sa deschid un pfa sau ii pe codurile 9511+9512 (service calculatoare+gsm) norma de venit cumulata (cele 2 coduri caen) pentru judetul meu undeva la 30.000

1. care este contributia mea catre "statul" roman la aceasta norma de venit sau cum se calculeaza toate contributiile catre stat (impozit+cas+altele)

2. am vreo facilitate ca somer la deschiderea unei astfel de activiatati? sunt pe domeniu ( inginer in telecomunicatii)

trebuie sa`mi fac anumite calcule inainte de a deschide o astfel de activitate deoarece sunt multe cheltuieli si nu stiu daca merita sa intru in "legalitate".
Răspuns la discuția Amenda radar fix
buna ziua

desi acest topic este ceva mai vechi as dori sa stiu daca mai sunt active radarele fixe

pe internet sunt doar stiri ca ar fi suspedate, dar nu si o stire cu privire la o hotarare definitiva de suspendare

puteti sa-mi dati mai multe informatii?