avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Activitate lorena2710

Activitate lorena2710

buna ziua,
am o societate cu 2 actionari pe care as dori sa o radiez. societate are ca activ un autoturism care conform hot.adunarii a actionarilor o sa revina unui actionar.m-a poate ajuta cineva cu inreg.in contabilitate ?multumesc anticipat
buna ziua,
as dori sa radiez o soc.com care are un autoturism inreg.la mijloace fixe.am o nelamurire cu privire la acest autoturism , si anume cum poate asociatul sa-si recupereze autoturismul:prin vanzare sau prin hotarare gen.a actionarilor.multumesc anticipat
buna ziua
daca un client factureaza discount in locul furnizorului la sf de luna , clientul trebuie sa depun o declaratie la finante?si daca da ce declaratie? multumesc mult pt raspuns
am o nelamurire si va rog sa m-a ajutati
daca un srl are un autoturism care este amortizat integral, poate sa-l vanda cu o valoare de 3000+TVA? multumesc
buna ziua, am si eu nevoie de ajutor. am o soc care a achizitionat un autoturism in 2008 cu o valoare de 70000lei , iar acum as dori sa -l vand unei pers.fizice la o valoare de 10000lei, autoturismul este avariat si nu este amortizat integral.dif de val ramasa neamortizata este deductibila fiscal?sau ce m-a sfatuiti cum sa fac sa fie bine?
multumesc anticipat .astept raspuns
Buna,
societatea la care lucrez a achizitionat un aparat din China, pt.care am platit taxe vamale si tva in vama.cum as putea inreg. in contabilitate avand in vedere ca aceste taxe au fost facturate de firma de curierat din vama?
multumesc
Răspuns la discuția INCASARI SI PLATI NUMERAR
multumesc mult pentru raspuns
Răspuns la discuția INCASARI SI PLATI NUMERAR
Buna ziua,
m-a poate ajuta cineva cu un raspuns, am si eu o nelamurire :administratorul soc.la care lucrez a vandut un autoturism unei pers.fizice, a incasat factura in numerar aprox.20.000lei.Intrebare mea este daca pot face plata in numerar mai mare de
5000 lei administratorului , intrucat soc.are datorie la adm.multumesc.