avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate Corina Ganescu

Activitate Corina Ganescu

Art 36/ OUG 158/2005Certificatul de concediu medical se prezintă plătitorului până cel mai târziu la data de 5 a lunii următoare celei pentru care a fost acordat concediul.

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti care este sanctiunea nedepunerii la CAS a certificatului concediului medical_maternitate in termenul stabilit la art 36 din OUG 158/2005.
Buna ziua,

Vin cu urmatoarea problema: Sotul este german, sotia este moldoveanca, s-au casatorit in Germania. Acum locuiesc in Romania. Vor sa divorteze.Sunt de acord cu divortul, nu au copii minori.
Intrebarea mea este: Pot sa mearga la instanta din Romania sa ceara divortul, daca nu au certificatul de casatorie transcris in Romania? Multumesc
Buna ziua,

As dori sa inmatriculez un autoturism pe numele sotului( contract de vz-cp incheiat intre sot si vanzator). Cei de la Serviciul de inmatriculari ( Pipera) imi cer procura notariala.
Intrebarea mea este, in calitate de sotie nu se prezuma ca am mandat tacit?
Buna ziua,

In anul 2005 parintii mei au cumparat cu chitanta de mana un teren. In baza chitantei de mana au fost trecuti la rol fiscal. Mentionez ca terenul nu are cadastru.
In prezent doresc sa inchei contract de vanzare-cumparare la notar, dar intrucat nu exista cadastru pe teren, nu pot sa inchei contractul autentic.
Asadar trebuie sa fac cadastru.M-am lovit de urmatoarea problema:
Pt a se face cadastru am inteles ca trebuie sa renunt la rolul fiscal!!!Ori asa ceva nu vreau sa fac. Pt ca daca renunt la rol fiscal, cadastru se face si numele vanzatorilor, eu nu mai raman cu nicio dovada ca am detinut acel teren, doar cu chitanta de mana, care asa singura fara a fi insotita si de rol fiscal nu cred ca are o valoare juridica foarte mare.
Intrebarea mea este, de ce trebuie sa renunt la rolul fiscal pt a se face cadastru pe numele vanzatorilor. Exista o posibilitate de a nu renunta. Mentionez ca sunt la zi cu taxele.
Buna ziua, somatia europeana in ce termen se prescrie? Multumesc
Buna seara,

La un contract de comodat ce a avut durata pana la data de 14 iunie 2014, se poate face un act aditional de prelugire valabilitate? Sau trebuie sa se incheie un alt contract de comodat?Multumesc
Pe rolul instantei de judecata se afla recursul la cererea de intoarcere executare silita. Cererea de excutare silita s-a timbrat cu 194 lei. Prin citatie, instanta de recurs mi-a pus in vedere sa timbrez recursul cu 300 lei. Am facut cerere de reexaminare, intrucat recursul se timbreaza la jum din taxa de fond. Inainte de a se solutiona cererea de reexaminarea, instanta de recurs imi trimite o noua citatie prin care ma instiinteaza ca taxa de timbru este 920 lei( am facut o simulatie si aceasta suma reprezinta 50% din taxa de timbru pt cererea de intoarcere executare daca s-ar fi timbrat la valoare, adica 1840 lei) si ma intreaba daca imi mentin cererea de reexaminare. Trimit adresa catre instanta prin care spun ca imi mentin cererea de reexaminare, mentionand in acelasi timp si art 296 c pr civ" prin care apelantului nu i se poate crea in propria cale de atac o situatie mai grea decat hotararea atacata."( de la 300 lei taxa de timbru cf primei citatii s-a modificat la 920 lei cf celei de a doua citatii).Cererea de reexaminare este respinsa in data de 21.01.2013. In data de 24.01.2013 este anulat si recursul ca netimbrat.
Totul se judeca pe vechiul cod de procedura si pe l 146/97.

Intrebari:
1. Cererea de intoarcere executare silila se timbreaza la valoare?
2. Instanta de recurs ma poate obliga sa platesc mai mult in recurs decat am platit la fond, daca se constata ca la fond s-a platit gresit?
3. Instanta de recurs poate sa imi solicite sa timbrez la valoare si cererea la fond.
4. Am sanse la o contestatie in anulare vr decizia de anulare recurs, motivat de eroarea materiala a instantei de a calcula taxa de timbru. Exista un alt motiv pentru care as putea sa fac constestatie anulare.
Buna ziua, as dori sa stiu daca exista TVA cand o societate din Romania vinde servicii in Franta? Daca da, care este valoarea?
Daca o societate din Franta vinde echipamente si servicii catre o societate din Romania, este nevoie sa se aplice TVA? Daca da, care este valoarea?

Puteti, va rog, sa-mi spuneti ce inseamna:« Eori » n° ?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția corespondenta cod caen
Nu s-ar incadra mai bine in cod 4322 Lucrari de instalatii sanitare, de incalzire si de aer conditionat; 7490 Alte activitati profesionale, stiintifice si tehnice n.c.a.; 4321 Lucrari de instalatii ???
Buna ziua,mai jos sunt activitatile pe care as dori sa le trec la domeniul principal de activitate, respectiv obiect principal odata cu infiintarea societatii. Puteti sa ma ajutati cu gasirea corespondentului in CAEN roman? Aceste activitati prezinta conditii speciale? Multumesc anticipat.

Automation & Electricals Services,
Automation & Electricals Studies,
Automation & Electricals Works
Automation Commissioning,
Automation & Electricals Products Sales