avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate simonetta_teo

Activitate simonetta_teo

Răspuns la discuția ajutati-ma va rog
poi,vecini din blocul vecin au comentat,de la mine din bloc nu a zis nimeni nimik fiindca mai multi au,uni mai mici si unu un pic mai mare ca al meu ca nu sunt deloc balcoane in bloc.problema e cu vecini de la blocu vecin.am mai citit tot pe forum ca trebuie aprobare de la vecini si asociatie asa este?
buna ziua, stau la parterul unui bloc si nu am balcon,asa ca nu am unde pune rufele,mai ales ca am un bebe mic,si mi-am sudat niste cornier am pus geam, in forma balconas dar nu am zidit da jos nik ,nici nu am spart peretele (sar geamul)e nevoie de autorizatie?
si care sunt pasii?am uitat sa spun ca nu a cat un balcon normal ,e mai mic un pic
Discuție mostenire
buna ziua,am si io o nelamurire si dak poate cineva sa ma ajute,asadar,in urma cu 2 ani a murit bunicul meu si dupa asta cei doi copii ai sai nu au facut succesiunea din cauza ca nu s-au inteles,mai ales ca bunica este decedata cu ani buni innaintea bunicului si nici dupa moartea ei nu au facut succesiunea.eu intreb asa cat timp unu din cei 2 mostenitori nu vrea sa faca succesiunea nici partaj,nici nimic...,celalalt ce poate face?singur poate face ceva?
Discuție divort urgent
buna seara,am o prb cu sotul de aproape 2 ani,in fine vr sa divortez si avem un baietel de 1 an jumate si o garsoniera pe care suntem amandoi trecuti pe act inca dinainte sa ne casatorim ,el e ff violent fizic dar si verbal ,as vr sa stiu cine cu ce ramane in urma divortului si dak se poate tremina cat mai repede tinand cont ca el nu vr sa divorteze.
buna ziua,locuiesc intr-un bloc in care nu sunt balcoane,eu stand la parter as vr sa-mi fac si as vr sa stiu unde trebuie sa apelez prt acte si dak este necesar sa ai autorizatie?
mama si fratele ei au o mostenire dupa parinti ,dar dupa moartea lor ei nu au facut succesiunea fiindca nu vrut mama (fiind bolnava psihic) ,ea l-a dat in judecata pe fratele ei ptr indiviziune dar nu s-a prezentat tot ea si nu a platit taxele aferente,iar acu fratele ei vrea s-o dea el in judecata tot ptr asta si sa-i ceara cheltuieli de jud. si eu as vr sa stiu daca ea neavand acte fiindca i s-au furat si nici domiciliu ce se poate face ca ea sa nu isi piarda dreptul la mostenire cu absenta la proces si daca eu si sora mea putem face ceva in locul ei ,in folosul ei cu vreun act prin care sa certifice ca are probleme psihice?
Răspuns la discuția mostenire aranjata?
poi, prima a murit bunica si nu au facut succesiunea dupa moartea ei ,apoi a murit bunicul si cei 2 copii(fata si baiat) nu se inteleg.eu sunt nepoata din partea fetei dar am inteles ca unchiul vrea sa faca succesiunea prin instanta,insa daca mama nu are un domicilui stabil nu va stii cand o citeaza si poate pierde partea ei neprezentandu-se nu?asa am inteles!
Buna ziua, as dori sa va intreb dak in urma decesului parintilor,2 frati nu se pun deacord cu succesiunea si unul dintre ei deschide proces de partaj succesoral,il citeaza pe celalalt de mai multe ori,dar cel citat nu se prezinta,acesta din urma neprezentadu-se risca sa piarda dreptul sau la partea sa?judecandu-se in lipsa? se poate intampla lucrul asta?dar la notariat?
Răspuns la discuția am nevoie de ajutor!
spuneti-ne ce putem face in cazul asta?
Răspuns la discuția am nevoie de ajutor!
dar ea nu accepta sub nici o forma sfaturi siajutor. Noi ca copii nu ne putem prezenta in locul ei,insa ce putem face ca unchiul sa nu beneficieze el si de partea ei?