avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 177 soluții astăzi
Forum Activitate mirela.dionisie

Activitate mirela.dionisie

Multumesc de raspuns.
Buna ziua.

Situatia mea este urmatoarea: imi expira concediul maternal de 1 an.
Am instiintat angajatorul ca urmeaza sa ma intorc la munca si el mi-a comunicat ca e ok, dar ca ma va pune pe liber (va face formele legale sa ma concedieze) pentru ca a gasit pe altcineva caruia sa-i dea un salar mai mic.

In aceste conditii plasa mea de siguranta ar fi sa-mi prelungesc concediul maternal, dar am inteles ca nu se poate. Ce optiuni am?
Multumesc anticipat.
Buna ziua.

Speta mea este urmatoarea:

Vreau sa plec din firma cu concediere ca sa primesc somaj. Problema e ca angajatorul vrea sa-mi faca un bine, dar isi va bloca postul 9 luni si nu doreste acest lucru.
M-am gindit sa ma concedieze pe motiv ca nu mi-am indeplinit atributiile de serviciu specificate in fisa postului.
In acest caz mai pot primi somaj?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Primesc mail-uri calomnioase
Se face referire la activitatea mea profesionala, sunt jignit etc.
Buna ziua.
Am lucrat la o firma, mi-am dat demisia pe motiv ca societatea respectiva avea probleme financiare si nu mi-am mai vazut viitorul acolo desi aveam o functie de conducere - director de vanzari. Am inceput sa primesc mail-uri calomnioase de la angajatii ramasi acolo - mail-ul a fost trimis in principal catre mine cu si Cc catre alti fosti angajati. Exista masuri legale impotriva acestor tipuri de actiuni? (Ma intereseaza articolele de lege care reglementeaza situatia in cauza si tipul de masuri pe care-l pot lua). Va multumesc mult pentru ajutor.
Inca o intrebare: eu plec din firma prin demisie. Angajatorul mi-a zis ca renunta la perioada de preaviz. Ce acte trebuie sa-mi dea din care sa rezulte ca renunta la demisie? In plus, in mod legal, nu ar trebui sa-mi dea in aceeasi toate drepturile legale de care beneficiez? Este un articol in lege care sa-l oblige la asa ceva?
Multumesc.
Buna ziua.

Angajatorul meu mi-a spus in fata ca nu doreste sa-mi plateasca salariile restante si banii pe concediu neefectuat in baza unor cursuri facute in trecut.
Eu nu am semnat nimic prin care sa ma oblig in vreun fel fata de societate, ci am fost trimis sa fac acele cursuri.

Ce cai de atac am? Mai pot recupera ceva?

Multumesc.
Indiferent de ce anume nu respecta angajatorul din contract? Am vazut acest articol din Codul Muncii - art. 78 alin.(8), dar nu face referire (si nici nu se da exemplu) la intirzierile salariale. Nu poate fi discutabila problema? Sa zica angajatorul ca "totusi ti s-a dat, chiar daca intirziat"? Multumesc.
Buna ziua. Lucrez la un angajator care de citeva luni intirzie foarte mult plata salarului la timp. Intrucit am nevoie de bani mi-am cautat un alt job. Mi-am gasit un job, dar as dori sa plec cit mai repede. Pot invoca motivul neplatii la timp al salrului si sa plec fara sa stau in preaviz? Exista un articol in Codul Muncii care sa reglementeze aceasta chestiune? Multumesc.