avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Activitate biaman

Activitate biaman

Cheltuiala cu chiria pt. spatiul inchiriat aferent desfasurarii activitatii se considera cheltuiala deductibila?
Ce alte cheltuieli sunt considerate deductibile ,de ex. pt. activitatea de comert?Va rog daca se poate sa-mi atasati lista acestora pe intelesul unui om de rand .Denumirile din codul fiscal sunt mai greoaie daca nu ai cunostinte de contabilitate.Multumesc.
Poti sa devii ,,angajat'' in cadrul intreprinderii individuale unde esti intreprinzator?
Oug 44/2008 nu mi se pare foarte clara.La infiintarea I.I. la Registul Comertului se cere dovada ca esti atestat cumva in domeniul in care vrei sa deschizi activitate si atunci ma intreb daca eu fac dovada ca am calificarea necesara ,de ce sa nu pot avea calitatea de angajat?Stiu ca pot avea si alti angajati dar ma intereseaza pentru inceput daca eu pot avea aceasta calitate de angajat.Ca in orice inceput simt nevoia sa ma dezvolt intai de toate.
Răspuns la discuția apt conditionat
In cazul tumorii pe creier se poate intampla ca respectiva persoana ,sa cada oricand din picioare.Iar problemele cu ITM -ul vor fi fara echivoc mari.
Locurile de munca si responsabilitatile salariatilor trebuiesc evaluate foarte atent , cu simt de raspundere si bineinteles in mod profesionist.
Probabil lucratorul desemnat din firma cunoaste foarte bine legea si deaceea nu-si poate permite un lucru facut doar de dragul de a-l face.
Bineinteles ca atunci cand persoane neavizate cred ca pot face mai mult decat cunosc , deficientele devin mai mari ,iar copilul ramane cu buricul nelegat.
Conform Legii 319/2006 ,legea securitatii si sanatatii in munca, CSSM este compus din :presedinte - angajatorul
secretar - lucratorul desemnat(inspector protectia muncii)
membri - medicul de intreprindere
+alti 2 membri din randul lucratorilor pt. pana la 100 de anjajati/firma
sau 3 membri daca sunt peste 100 de angajati pe firma
decizia de numire se da de catre angajator
va rog sa ma ajutati urgent cu o evaluare de riscuri pentru agent de paza magazin
foarte urgent
multe multumiri
astept raspuns pe adresa :analungu7240@yahoo.com
Intreprindere individuala inseamna vechiul PF(persoana fizica) si din cate am auzit poti opta pentru modul de declarare a veniturilor pentru a putea sa ti se fixeze ceea ce ai de platit la stat.Nu stiu nici eu pre bine.
Cum aleg un domeniu de activitate pentru deschiderea unei intreprinderi individuale?
In ce fel se depun veniturile pentru aceasta forma de activitate?