avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1738 soluții astăzi
Forum Activitate crystyna80

Activitate crystyna80

Discuție INDEMNIZATIE
Buna ziua,am si eu o intrebare:in cazul in care tatal copilului este in concediu de paternitate si ia indemnizatia pentru crestere copil,isi face lichidarea la locul de munca (inainte de a implini copilul 2 ani)mai primeste acesti bani in continuare pana la implinirea varstei copilului?plata se face pe card.
Răspuns la discuția NERIDICARE PENSIE ALIMENTARA
a trimis prin mandat postal cu specificatia de rigoare,dar concubina i-a refuzat.in acest caz sotul este tras la raspundere in vreun fel,daca ea refuza banii?
Buna ziua,am si eu o nelamurire.Sotul meu a avut o relatie de cncubinaj in trecut(13ani)din care a rezultat o fetita.el plateste pensie alimentara,dar de 9 luni a intrat in concediu de paternitate(eu in calitate de sotie am nascut o fetita)si am asteptat 3 luni pana au venit primii bani(singura sursa de venit a noastra este idemnizatia fetitei),apoi a facut acte la tribunal pentru recalcularea pensiei.pe scurt :nu i-a mai platit 9luni pensie alimentara.concubina a facut plangere la tribunal si a primit sotul la politie hartie ca trebuie platit 1.400ron ,caci altfel se agraveaza situatia.sotul a dat declaratie la politie ca nu a fost de rea credinta pentru plata si ca nu am avut de unde da.luna aceasta a trimis 300ron(calculat 200ron/luna cat trebuie sa-i dam legal+100ron sa achite restanta din urma).sotul a trimis acesti bani,dar concubina i-a refuzat(probabil doreste datoria tot odata-dar nu avem de unde da:idemnizatia este:1.080ron).IN acest caz ,sotul poate fi tras la raspundere de politie in vreun fel?este vinovat cu ceva?sotul ce trebuie sa faca?daca ii refuza banii in continuare si depune plangere la politie pentru NEPLATA?ce se intampla?
Răspuns la discuția cerere test paternitate
copilul are 13 ani/noi vrem prin orice mijloace sa aflam adevarul/daca merge sotul la televiziune e posibil sa aflam ceva?
sotul plateste pensie alimentara la o concubina din trecut in procentaj de 20%din venit.de 9 luni este in concediu de paternitate pentru cresterea copilului si a trimis adeverinta dupa venitul familiei care este doar IDEMNIZATIA fetitei de 1.080ron.a trimis acte la tribunal caci nici eu(sotia lui )nu am venit-singura sursa este idemnizatia.mentionez ca eu in calitate de sotie am 1 baiat de 10 ani din afara casatoriei care i-a pensie alimentara de la tatal biologic.sotul a facut recurs in luna iunie'09 pentru scadere procentaj la plata pensiei alimentare a concubinei lui.suntem in octombrie si nu avem nici un raspuns,platim 20%din venit.ce se poate face in acest caz?raspunsul la recurs nu trebuia sa-l aflam pana acum?daca da,atunci noi ce trebuie sa facem sa aflam raspunsul?vor scadea din procentaj daca sotul are in intretinere pe mine(fara venit)pe fetita si DACA se pune si baiatul meu (la scadere de procentaj-avand in vedere ca este in intretinerea lui?)care ar fi procentajul corect care trebuie platit de sotul meu in acest caz?
Răspuns la discuția rejudecarea dosarului
in cazul in care se gasesc probe ca nu coincide data nasterii copilului cu relatia avuta cu concubina.el a stat din februarie-noiembrie(doar in martie au avut contacte intime)cand s-a nascut copilul(la termen,greutate normala)se poate aduce in instanta pentru testul de paternitate?se mai poate face ceva(copilul ar 13 ani acum)
Răspuns la discuția plata pensiei alimentare
organul de politie l-a cautat la domiciliu ,iar el a dat o declaratie in acest sens ca nu este rau intentionat,ci doar ca nu poate face plata total deoarece are un salar mic si 1 sotie(este recasatorit)cu 2 copii sub intretinere,sotia lui nu lucreaza
Răspuns la discuția plata pensiei alimentare
si neplata intregii sume
Răspuns la discuția plata pensiei alimentare
da ,abandon de familie
tatal biologic al copilului nu-mi plateste lunar suma scrisa pe hotarare,ci mai putin sustinand mereu ca nu are de unde.am facut plangere la politie,iar el a dat o declaratie ca nu poate plati mai mult.cum pot sa-l oblig sa-mi dea suma datorata pe luna exacta dupa cum scrie in hotarare+diferenta adunata din urma?