avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate dana_sorina

Activitate dana_sorina

Discuție DREPT CIVIL
Buna ziua!Cu 3 ani in urma,dupa moartea parintilor s-a facut succesiunea.Pana in prezent in urma succesiunii nu s-a rezolvat nimic,fratele mai mare ramanand sa locuiasca in continuare in apartament,refuzand sa colaboreze cu ine s fratele celelatl pentru a gasii rezolvare si sa fie toata lumea multumita.Exista posibilitatea ca o banca sa vina si sa evalueze imobilul,avand toti 3 drept acolo?Si daca "DA" la ce valoare s-ar evalua?Multumesc
Răspuns la discuția drept civil
da,prin notar
Discuție drept civil
Buna ziua!Daca fratele meu refuza sa se vanda apartamentul si el ramane in continuare sa locuiasca in el,exista vreo lege care il poate obliga sa plateasca "chirie" celorlalti frati?Fiecare dintre noi avem cheie de la apartament,putem merge oricand acolo chiar daca el sau cineva din familia lui nu sunt prezenti?La micile imbunatatiri facute in apartament au contribuit si el si mama.El in cazul in care se muta, poate lua ceva cu el atata timp cat multe din facturi sunt pe numele mamei(ea decedand in urma cu 2 ani).Va multumesc
Buna seara!In urma cu 4 ani mi-am pierdut tatal,iar acum 2 ani mama.Noi suntem 4 frati(2 baieti si 2 fete),iar unul din frati locuieste in apartamentul parintilor.Noi am deschis succesiunea,tot ce a trebuit si ne-am gandit ca v-om putea sa vindem apartamentul.Problema este ca fratele nostru nu este de acord sa il vindem si nici sa mergem vreunul din noi acolo sa ne putem folosii de ce este al nostru.El mai are un imobil mostenit de la bunicii sotiei sale.Noi am incercat sa vorbim cu el si sa gasim o solutie,dar el refuza si nici nu vrea sa auda de nimic.El este coproprietar ca si noi.As vrea sa stiu daca el poate sa isi treaca utilitatile pe nume?In cazul in care el nu o sa vrea sa dea semnatura pentru a putea vinde apartamentul se poate face o executare silita sau altceva?Va multumesc
Discuție divort
Buna seara!Am si eu o intrebare:IN CAZ CA UNUL DINTRE PARTENERI DORESTE SA DIVORTEZE,IAR CELALALT NU,CE ESTE DE FACUT?POATE FI SI OBLIGAT?MULTUMESC
Buna ziua!As avea si eu o intrebare.Noi suntem 4 frati.Tata a decedat cu 4 ani in urma,iar decurand si mama!Fratele mai mare care a stat dintotdeauna in apartament nu doerste sa ne lase pe nuciunul din noi sa intram in apartament pentru a putea lua cele necesare parastasului pe care urmeaza sa-l facem!Ce este de facut?
multumesc