avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiuhanzu

Activitate ovidiuhanzu

Am o intrebare. Am un PFA si nici pana la aceasta data 27.04.2013 nu mi s-a comunicat decizia de impunere pentru impozitul de profit.

Intrebarea e daca curge vreun termen sau ceva , stiu ca aceasta devine obllligatorie la plata in 30 de zile de la comunicare , in cazul in care ni contesti ceva.

Multumesc!
Buna ziua!

Vreau in zilele urmatoare sa fac o cerere pentru trecerea la norma de venit fiind un PFA , activand in venit real de mai multi ani.

Intrebarea este urmatoarea: am caen 3299 Fabricarea altor produse manufacturiere n.c.a. insa , caen care apare de mai multe ori in nomenclator , insa denumirea activitatii independente pentru care venitul net se poate
determina pe baza normelor anuale de venit, nu descrie expres activitatea pe care o prestez, eu montand niste piese de plastic si ceva metal pentru o firma italiana. ( descrierea activitatiilor sfiind ca :

Comercializare de flori
naturale/artificiale si confectionare
si/sau comercializare de aranjamente
florale din flori naturale/artificiale

Confectionare si/sau comercializare de
unelte de pescuit

Producere si/sau comercializare de
obiecte de artizanat

etc. acestea fiind pozitiile unde apare caen-ul meu.

Pot sa trec la norma de venit in conditiile astea?

asta scrie in nomenclator
(3) Fiecarei pozitii din nomenclatorul prevazut la art. 1, care se refera la denumirea activitatilor independente
pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit, ii corespund cu titlu exemplificativ
codul si denumirea activitatilor din Clasificarea activitatilor din economia nationala – CAEN Rev. 2.

Trebuie expres sa ma incadrez in descrierea activitatii independente sau trebui sa-mi regasesc caen-ul in nomenclator.

Daca trebuie sa ma incadrez in descrierea activitatii pot sa-mi schimb caen-ul sa corespunda cu una din activitatiile descrise de nomenclator, si sa aplic tot in aceatsa luna pentru trecerea la norma de venit?

Multumesc anticipat!
am platit pentru toata perioada contractului de 2 luni , nu cu ziua se poate spune ca am platit pentru lucrare .
Buna ziua!

Am un PFA platitor de TVA prin optiune, si in anul 2010 am incheiat cateva contracte pe perioada determinata de 2 luni , conventi civile , cu cateva persoane.
Am facut asta pentru ca eram la inceputul unui contract cu o firma din Italia si trebuia intrun timp relativ scurt sa trimit o anumitet cantitate de piese care trebuiau ansamblate manual.


Intrebare.

Care sunt obligatiile mele sau a le persoanelor in cauza ( ma refer la plati , se retine 16 % impozitul pe profit la sursa sau poersoanele respective trebuie sa declare aceste venituti) , trebuiesc calculate anumite contributi sociale , sanatate , pensi somaj?

La momentul respectiv PFA nu putea opera angajari , astfel ca am recurs la aceasta solutie.

Astept eventuale pareri , si trimiteri la lege.
Da este corect răspunsul . Am întrebat şi la Finanţe la metodologie .
Va mulţumesc foarte mult.
Suntem o societate platitoare de TVA , si avem o colaborare cu o alta societate platitoare de TVA din Italia , o fabrica foarte mare, pentru care prestam o serie de servicii de montaj al unor subansamble ( societatea din Italia ne pune la dispozitie toate materialele de la ambalase la materii prime, absolut tot)
Intrebarea este : Cum facturam catre acestia ?

fara TVA , ? pe principiul taxariii inverse ( ei asa ne-au solicitat conform normativelor europene-

Si daca asa se factureaza in baza caror reglementari legale se face facturarea fara TVA "

In Codul fiscal am gasit articole care fac referiri generale sau vagi cu privire la acest l;ucru.

Daca ma poate lumina cineva .

Intrebarea ar fi daca vorbim de TAXARE INVERSA sau de SCUTIRE DE TAXA


Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția probleme inmatriculare auto
eu am actul de vanzare cumparare, nu am certificatul fiscal, fara care prefectura nu imi accepta dosarul de inmatriculare.
Am o intrebare/

Am cumparat o masina si o remorca in urma cu aproximativ un an de la o firma , am achitat am contractul de vanzare cumparare in ambele cazuri, problema este ca firma avea ceva datori la primarie , si nu mi-a dat un certifivat fiscal , dupa toate insistentele mele.

Acum nu mai dau de ei , nu mai figureaza nimeni la sediul din acte .

Ideea este ca vreau sa o inmatriculez pe nume, dar nu pot fara certificatul fiscal.

Ce pot sa fac in acest caz ? Sa deschid un proces in instanta ? In ce baza legala?
Aveti idee?

Multumesc!


Buna ziua!

Am o intrebare. Am fost avariat de un Opel Vectra anul trecut in noiembrie, masina era cu numere de Spania, astfel ca am deschis un dosar de despagubire la AVUS.
Dupa cateva luni 3 la numar , am fost instiintat printrun mail de cei de la avus ca au contactat asiguratorul AXXA din Spania si acesta a confirmat existenta politei de asigurare , dar ca aceasta era anulat in momentul producerii accidentului , asa ca nu pot acoperii dauna de 3500 de euro.
Ma gandesc acum sa fac o cerere la FPVS, pentru despagubire, insa nu am un alt act de dovedire ca polita era anulata decat mailul de la Avus si un document Pdf de la AXXA prin care au evaluat dauna .

Intrebarea este , ce anume ar trebi sa fac ca sa justific nulitatea politei de asigurare, e suficient mailul?
Si tinand cont ca masina este cumparata de la o firma si nu a fost inmatriculata pe mine pana acum , tinand cont ca nu mai dau de respactivii, pot sa solicit in nume propriu , sa fiu despagubit , in baza contractului de vanzare cumparare?

Multumesc!
Ideea e in felul urmator. Plicul are timbru si stampila de plecare , insa nu are stampila pt data sosirii.
Posta zice ca fiind scrisoare simpla nu se inregistreaza si nu este urmarita .