avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Activitate danilusca

Activitate danilusca

Buna ziua ,cum se poate proceda daca se desfiinteaza un post unei salariate cu cim pe o perioada determinata (este si pensionara pentru limita de varsta) inainte de termenul incetarii de drept?
Multumesc frumos
Buna ziua, , conform OUG 32/2020 , art,1 alin.11 , se poate plati salariul unui angajat , in situatia in care societatea isi permite , cu pana la 75%din salariul de baza si chiar pana la netul lunar al salariatului obtinut de diinaintea intrarii in somaj tehinc.,.Intrebarea mea este daca interpretez corect acest lucru.Multumesc.
Buna ziua va rog frumos sa ma lamuriti cu urmatoarele probleme:
-zilele libere pentru parintii platiti cu 75% pentru ingrijire copil se suspenda in revisal? se scad din vechimea in munca?
-cei care sunt somaj tehnic pot primi tichete de masa pentru perioada aferenta/?somajul tehnic se scade din vechimea in munca?
Multumesc.
Discuție SOMAJ TEHNIC
Buna ziua , am rugamintea sa ne indrumati, , sa ne spuneti exact care sunt pasii legali si conditiile pentru acordarea in perioada urmatoare asomajului tehnic, multumesc,.
Discuție fisa de post
Buna ziua, am rugamintea sa ma ajutati cu o fisa de post pentru servant pompier, multumesc.
Buna ziua! Intampin o problema la serviciul de evidenta a populatiei. Proprietarul unui imobil grevat de un drept de uzufruct viager pe viata doreste sa isi schimbe cartea de identitate pentru ca a expirat. Autoritatile sustin ca este obligatorui sa isi dea acordul si uzufructuarul. Acum 10 ani cand a facut solicitarea nu a fost necesar; el nici macar nu stie cine este uzufructuarul. A acceptat in momentul cumpararii apartamentului aceasta conditie dar nu l-a vazut niciodata din 2006 cand a cumparat apartamentul. Multumesc!