avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Activitate allecs

Activitate allecs

Răspuns la discuția Imi trebuie procura sau nu
Am zis totusi sa mai intreb ca unii zicca trebuie uni ca nu
Vreau sa plec in vacanta in bulgaria cu masina care este pe numele mamei

Imi trebuie procura sau altceva?

Am citit pe siteul pol de frontiera ca nu ar mai trebuii ci doar actele masinii si ale mele valabile.

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Pensie pentru limita de varsta
multumesc pentru raspunsuri .
Buna ziua zunt nascut la data de 30-05-1955 am fost salariat la o fabrica din data 10-01-1974 pana la data de 21-02-1976, dupa care am satisfacut stagiul militar.Am fost angajat la aceasi fabrica din data de 04-07-1977 pana la data de 14-08-2007, dupa aceasta am primit plati compensatorii pana la data 18-08-2008, dupa aceasta data am fost angajat la o firma de paza cu contract de munca pana la data de 30-09-2009,dupa care am primit indemnizatie de somaj pana in anul 12-02-2011.
In urma unei hotarari judecatoresti am primit grupa I-a de munca, 25 de ani 10 luni si 8 zile si dupa 01-04-2001 pana in data de 12-08-2007 am lucrat in conditii speciale ( adica 6 ani 4 luni si 13 zile).
Vreau sa stiu cati ani de grupa se ia in calcul si in ce an ma incadrez la pensie de limita de varsta si daca stagiul militar satisfacut se pune la vechime.

Va multumesc anticipat.
Sunt nascuta pe 26 ianuarie 1953 si am lucrat 32 de ani in grupa a II-a de munca cand am dreptul la pensie de limita de varsta.
Am revenit cu fatele cerute: sunt de sex feminin, nascuta in 1953 luna ianuarie ziua 26 si am un stagiu de cotizare de 32 de ani intr-o intreprindere de grupa II si nu am beneficiat de aceste drepturi, dar daca le obtin prin hotarare judecatoreasca la ce varsta pot iesi la pensie si daca se mai mareste punctul de pensie fata de cat este acum, deoarece sunt deja la pensie de boala din anul 2005 si aveam dreptul la pensie partial anticipata din anul 2007 luna iunie.
Va multumesc anticipat!
Sunt la pensie anticipata, am lucrat 30 de ani intr-o interprindere de gradul 2, si nu am beneficiat de acest drept.Daca obtin acest grad prin hotarare judecatoreasca mi-se mai mareste punctul de pensie fata de cat este acum?
Si la cati ani am dreptul sa ies la pensie, care este limita de varsta?
Discuție Grupe de munca
Buna ziua as dori si eu sa aflu daca grupele din cartea de munca, anume gr1 si gr 2, se aduna anii acestor 2 grupe ijn vederea iesirii la pensie.
Sunt nascuta pe : 26.01.1953 , vechimea in munca este de 32 de ani, aj dori si eu sa stiu cand pot sa ies la pensie de varsta.
Am lucrat 1 an de zile la o Societate Comerciala.. aj dori si eu sa stiu pe ce perioada voi primi somaj 1 an..sau 1 an si 3 luni.