avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate gheorghes

Activitate gheorghes

Va va trimite in continuare timp de 6 luni de la data savarsiri abateri de catre cel care a condus .Daca nu comunicati datele o sa primiti in continuare instiintari iar de fiecare dta cand nu le comunicati in calitate de proprietar veti primi sanctiune.Deci timp de 6 luni o sa tot primiti sanctiunii.Aveti obligatia sa comunicati datele celui care a condus,nu este nici un articol de lege care sa absolve datorita faptului ca nu va amintiti.Deci timp de 6 luni de la abatere daca nu comunicati datele conducatorului auto o sa primiti in continuare sanctiuni.In 6 luni la o medie de 2 sanctiuni pe luna inseamna 12 sanctiuni ori 2900 lei.Cred ca o sa va aminiti cine a condus dupa a doaua sanctiune.
Eu impreuna cu sotia mea am facut un imprumut la un IFN, in anul 2015.Din cauza unor probleme financiare nu am reusit sa platim imprumutul in totalitate.Desi mai avem circa 4 rati lunare pentru ca am cintinuat sa platim,angajatul IFN investigheaza personal locul de munca al sotiei,se intereseaza de veniturile familiare la diferite persoane,comunica in cadrul comunitati despre datoriile pe care le am impreuna cu sotia.Ce demersuri pot face impotriva acestor persoane sa nu mai divulge astfel de informati,sa nu mai spuna la toata lumea ce datorii am eu etc..? Mentionez faptul ca eu ma duc in continuare si cupot imi platesc datoriile.
Răspuns la discuția Intreprindere Individuala
Multumesc.
Răspuns la discuția Intreprindere Individuala
OK.Si ce am platit in plus ma refer de exemplu la impozitul pe venit il pot recupera avand in vedere faptul ca nu am realizat venit? Multumesc.
Am o firma infiintata in anul 2013,din anul 2014 nu am mai desfasurat nici un fel de activitate dar am si omis sa depun pana in prezent declaratia 200.Anul trecut desi nu am avut nici un fel de activitate mi sa retinut din salariu eu fiind angajat la alta firma toate datoriile.Acum mi-a venit anul acesta iar de la fisc de plata.Ce trebuie sa fac sa o suspend si cum recuperez din urma sumele pe care le-am platit fara a avea activitate?Multumesc
Răspuns la discuția Obligatii-Indatoriri
Am facut referire numai la cea ce se intampla in timpul programului de lucru.
Răspuns la discuția Obligatii-Indatoriri
Ma refeream la cele care tin de administratia locala.Mai cititi odata ce am scris poate reusiti sa dati un raspuns!
Functionarul public din aparatele propri ale primariei este obligat sa aduca la cunostiinta primarului orice problema atat cele constatate in interiorul primariei cat si cele pe raza orasului?Ce lege si articol prevede acest fapt?
Discuție TVA
As dori sa aflu va rog daca ma puteti ajuta,in legatura cu tva la grau si porumb.Am societate comerciala,respectiv un depozit de furaje,cunosc faptul ca la tarate platesc tva dar dilema mea este pentru ca vreau sa iau porumb si grau daca la aceste produse se plateste tva?Pe casa de marcat trebuie sa scot bon cu tva sau fara?Porumbul si graul il iau pe borderou.
Răspuns la discuția DEMISIE
Da,dar totusi vorbim de o ilegalitate,sau exista o prescriere la fapta ce reiese din relatarea mea de mai sus?Multumesc