avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Activitate gyandy

Activitate gyandy

Buna ziua. Procedura de solicitat daune morale. Am sentinta finala,irevocabila,in urma apelului prin care s-a anulat un proces verbal si confiscarea marfii in urma unui control ANPC. Eu pot cere acum,avand sentinta finala , printr-un proces nou daune morale de la ANPC ? Adica in instanta am dovedit ca pv si confiscarea marfii este nelegala si am avut marfa confiscata timp de 2 ani.eu fiind comerciant cu vanzare en detail.In timpul procesului de fond si apel nu am cerut pentru ca nu stiam care este decizia instantei de judecata.
Buna ziua
Pentru dividendele obtinute din activitatea SRL trebuie depusa declaratia unica si platite taxe conform acesteia ? Multumesc
Buna ziua. Am primit o notificare de la ANAF pentru anul 2018 precum ca am de plata o suma conform declaratiei unice (nu am depus) ptr venituri din dividende obtinute de SRL. Eu am o societate SRL ,de ani de zile,unde platesc toate taxele si impozitele legale.deci profit si dividende impozitate. Nu inteleg de ce trebuie sa platesc si aceste contributii ?? Eu stiu ca nu am platit pana acum. Multumesc ptr raspuns. Cu respect.
Multumesc
Contestatie proces verbal ANPC
Buna ziua.In urma unui control ANPC am primit amenda o suma pe care in 15 zile o pot plati la jumatate. Pentru ca nu ma consider vinovat vreau sa contest in instanta in termenul legal de 15 zile. Problema este daca platesc suma de jumatate din amenda si apoi fac contestatia sau nu platesc nimic si fac contestatia in instanta ? Daca pierd in instanta cum platesc ? toata suma sau jumatate ? Daca am platit jumatate inainte de contestatie si castig in instanta primesc suma achitata ? Multumesc
Multumesc,asa am sa procedez .
Buna ziua. Dupa 30 de ani de functionare continua ma vad nevoit de conjunctura economica sa inchid firma,SRL cu activitate comert en-detail. Am marfa de la furnizori inca neplatita. Eu vreau sa le dau marfa nevanduta retur si vad ca ei nu sunt de acord si refuza,solicitand banii integral. Eu vad problema ca fiind delicata dupa ani buni de colaborare. Juridic cum se pune problema ? Cum se rezolva problema daca pe cale amiabila nu s-a putut ? Multumesc
Buna ziua. In urma unui control tematic ANPC cu subiect comercializare bijuterii de argint desi aveam autorizatie valabila (din an 2005) nu am avut viza anuala (din greseala mea am uitat- viza pe care ealtfel am obtinut-o a doua zi, data tot de cei care m-au controlat. Viza este o formalitate se da pe baza unei declaratii in baza existentei autorizatiei valabile). S-a dispus amenda maxima de 20.000 ron si confiscarea marfii . Desi toata marfa se vindea intr-un magazin dintr-un supermarket pe coduri de bare si prin sistem POS,marfa a fost ridicata dea valma,s-au luat fara etichete si cantarita pe un cantar de baie,in procesul verbal sunt trecute generic ( de exemplu 57 buc bratara,82 buc lant,etc).Am contestat in instanta si procesul are aproape 1 an si inca nu a ajuns la judecata contestatiei. Intrebarea mea este daca exista vicii evidente de procedura la confiscare marfa,neindentificare corecta si luata dea valma exista un temei juridic care sa-mi fie de folos in actiunea mea de contestare ? Multumesc
Ok.multumesc.o sa incerc aceasta solutie care ar putea fii mai rapida decat prin instanta.daca as avea sansa.....
Multumesc.Inteleg ca trebuie o actiune separata deoarece am depasit termenul (15 zile) de la pronuntare.Multumesc ptr raspunsul Dvs