avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate agafia.staicu

Activitate agafia.staicu

Buna ziua.Am o intrebare,la care cred ca sunteti cei mai informati pentru a-mi da un raspuns corect.
In anul 1996 am obtinut(prin licitatie)un teren pe care mi-am costruit o casa,terenul fiind concesionat pe 25 ani.Dupa expirarea concesiunii voi putea deveni proprietar si pe teren?In speranta ca am fost suficient de explicita,va rog sa ma lamuriti.Multumesc anticipat.
Buna seara.Mi-am depus dosarul de pensionare(la cerere fara diminuare) pe 27 iunie 2014(D.N-23.08.1955)din invatamant ,pentru a intra in pensie de la 1 iulie 2014.E corect sa beneficiez de la aceasta data?Daca nu,de cand?Multumesc pentru raspuns,oricare ar fi.
Buna seara.Sunt o mama sfasiata de durere.Va rog sa ma ajutati sa aflu cauza mortii ficei mele,( 27ani),care s-a prezentat la urgente la ora 12 ziua cu febra si frisoane,iar la ora 1 noaptea a decedat.Mentionez ca din 2008 a fost diagnosticata cu LES(lupus eritematos sistemic),cu tratament permanent,cu analize la 3 luni,etc.Nu am acces la fisa de observatii(in urma cererii mele in acest sens mi s-a dat raspunsul ca datele personale sunt confidentiale chiar si dupa moartea pacientului(art.21 din Legea46/2003).Din buletinul de analize medicale(lab. de anatomie patologica,ex. micro.da ca dg.-staza si edem la toate organele,dar fara nici o cauza,iar in certificatul medical constatator al decesului se mentioneaza STARE TOXICA ca fiind cauza directa.Va rog din suflet sa ma ajutati sa pot afla cum poate o tanara de 27 ani,care nu a prezenta niciun simptom de gripa sau vreo suferinta pana la ora 11sa stea in spital 13 ore si sa nu poata fi salvata?
Discuție pensionare
Va solicit atentia cu o alta intrebare.Pentru o femeie ,nascuta la 01.07.1957,care lucreaza din 11.10.1978 pana in prezent,cu o intrerupere ptr. cresterea copilului in perioada 01.01.1981-31.10.1982,ce sanse are sa beneficieze de pensie(de orice fel).
Răspuns la discuția Pensionare
Va multimesc foarte mult.Sa aveti un an plin de realizari si multa sanatate.
Răspuns la discuția Pensionare
Deci cand se poat pensiona,in ce an?
Discuție Pensionare
Revin cu respect la serviciile dvs.,pentru o prietena.Nascuta pe 25.03.1963,a lucrat19 ani si 8 luni in conditii speciale (1985-mai 2005), iar in momentul actual are 32 ani vechime.De la casa de pensii i s-a spus ca ar iesi la varsta de 53 ani 5 luni .Va rog sa ne dati si alte lamuriri,daca mai sunt.Multumesc anticipat
Sa inteleg ca prin aprilie,mai 2014 imi pot depune dosarul? Cand mai exact?Cum se procedeaza,ce sa contina dosarul?.Mii de multumiri........
Buna ziua.Sunt educatoare, nascuta la 23.08.1955 si lucrez de la 01.09 1975.In perioada 01.12.2014-18.02.2005 si 01.10.2005-11.03.2006 am fost in conediu fara plata.Rugamintea mea este sa-mi spuneti cand pot iesi la pensie anticipata fara diminuare.Cand ar trebui sa-mi depun dosarul?.Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Pensionare din invatamant
Multumesc mult pentru raspunsurile prompte.Indraznesc cu o intrebare si pentru prietena mea.Este nascuta in iulie 1957 si ar vrea sa stie cand se poate pensiona.