avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate emilia76

Activitate emilia76

Răspuns la discuția Intretinere la bloc
Va multumesc!
Buna ziua! Detin un apartament la bloc in Romania. Anul trecut m-am stabilit in strainatate, iar acolo nu mai locuieste nimeni. Am facut o informare scrisa la Administratia blocului, dar ei in continuare imi calculeaza plata intretinerii, lunar, pentru o persoana. Va rog sa ma imi spuneti daca e legal sa platesc intretinerea in aceste conditii. M-ar ajuta sa imi faceti trimitere si la specificarea in Lege.
Multumesc mult!
Multumesc pentru raspuns!
Am citit ca trebuie acordul tatalui pentru perioada calatoriei si tara in care urmeaza sa calatorim. Insa, as dori sa stiu daca tatal poate sa isi dea acordul pentru o perioada nelimitata si pentru calatorii in strainatate(in general). Aceasta declaratie si celelalte documentele pe care le prezint la vama trebuie traduse in limba engleza si apostilate?
Multumesc.
Buna ziua!
Sunt divortata si am un copil de 5 ani. Custodia copilului este comuna, fara interdictii. Anul acesta doresc sa plec cu fetita din tara si as dori sa stiu ce documente imi sunt necesare la vama, atat pentru ea cat si pentru mine. Tatal fetitei nu mai locuieste in acelasi oras cu noi.
Multumesc.
Buna ziua,

o persoana care implineste in iunie 2010 varsta de 55 de ani, actualmente nu are nicio forma de venit, si o vechime totala in campul muncii de 19 ani si 6 zile, are sanse sa se pensioneze anticipat?
Am nevoie de ajutorul Dvs. in ceea ce priveste indemnizatia pentru crestere copil. Am citit vechile si noile reglementari privind aceasta Lege, dar nu sunt lamurita. Dupa ce se vor termina acele zile (126) de concediu pre si post natal care este suma de care voi beneficia pentru cresterea copilului timp de 2 ani: 600 ron sau 85% din media salariilor net aferente ultimelor 12 luni anterioare nasterii?

Va multumesc anticipat!
O viitoare mamica mai poate beneficia de indemnizaqtia de crestere copil daca in perioada gravidiei(prenatala) a avut probleme medicale si a beneficiat de concediu medical mai mult de 90 de zile? Multumesc.