avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 818 soluții astăzi
Forum Activitate ANDRONESCU

Activitate ANDRONESCU

Răspuns la discuția partaj bunuri
Stimata doamna,

Tatal nu vrea sa fie un reprezentant legal implicat.

Multumesc.
Răspuns la discuția partaj bunuri
Stimata doamna,
1. intre cine se va incheia contractul de vanzare-cumparare si cine va administra bunul pana la varsta majoratului?
2. se poate stabili printr-un act plata unei sulte catre mama timp de 14 ani?
Discuție partaj bunuri
1.In urma intelegerii partile hotarasc ca o parte din bunuri sa fie in posesia fostilor soti iar un bun sa revina copilului minor la implinirea varstei de 18 ani, varsta pana la care bunul ramane in posesia tatalui. Ce act se poate incheia astfel incat mama sa fie sigura ca acel bun va ajunge in posesia copilului si sa nu fie instrainat pana atunci? Tatal nu vrea ca bunul sa fie administrat de o terta persoana.
2. Deoarece pensia alimentara este f.mica mama accepta sa renunte la o parte din bunuri contra unei sume suplimentare. Ce act se poate incheia astfel incat tatal sa fie obligat legal in cazul in care nu vrea sa mai plateasca? Ce masuri de siguranta se pot lua? Mentionez ca alta intelegere nu este posibila si mama vrea sa asigure linistea copilului supus atitudinii iresponsabile a tatalui care se foloseste de copil tocmai pentru ca mama are acte care dovedesc contributia de 70% la obtinerea bunurilor?
Multumesc mult.
Discuție partaj
1.La partajarea bunurilor am cerut o cota de 60%. Am platit o taxa pentru diferenta de 10%. In conditiile in care nu voi primi aceasta cota, din bunurile partajabile, voi putea recupera suma deja platita? Exista posibilitatea ca aceasta suma sa o platesc doar in cazul in care Instanta hotara in favoarea mea si hotararea ramanea definitiva? Eu am inceput procesul de partaj iar avocatul fostului sot a depus Cerere Reconventionala.
2. Avocatul fostului sot a cerut evaluarea bunurilor. Instanta a hotarat sa platim evaluarea jumatate-jumatate. Exista posibilitatea sa nu platesc?
3. Fostul meu sot nu a declarat toate veniturile, asa ca pensia alimentara a fost stabilita la o suma modica. Acest lucru ma poate ajuta la partaj?
Va multumesc
Am platit evaluarea unui imobil si teren in luna august in conturile evaluatorilor indicati de instanta. Luna aceasta vom avea termen si inca nu s-a efectuat evaluarea, in plus avem si proba cu martori. Ce se poate intampla? Se va judeca sau se va cere amnare?

Avocatul meu m-a informat ca la Judecatoria sector 3 instanta a hotarat plata noii taxe de timbru de 3% pentru un proces de partaj inceput in luna aprilie, proces pentru care s-a platit taxa la data respectiva. Mai stie cineva un caz similar?
Multume
Răspuns la discuția taxa partaj 3%
Va multumesc pentru lamuriri.
Discuție taxa partaj 3%
Am inceput in aprilie 2009 procesul de partaj cu fostul sot. Am platit taxa de timbru, taxe pentru emitere de extrase de carte funciara, jumatate din taxa de evaluare a bunurilor. Procesul va fi reluat dupa vacanta judecatoareasca si amanarile datorate "grevei" in octombrie. Avocatul meu m-a informat ca instanta va cere la termen plata noii taxe de timbru de 3%. Este posibil asa-ceva? Se poate cere plata in transe sau la sfarsitul procesului? Exista o norma metodologica de aplicare a legii 276/2009? Va multumesc.